Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin pierdut in UK
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin pierdut in UK

Buna ziua as avea o intrebare .cum pot sami fac buletinul din nou pentru .ca mi l-am pierdut aici in Marea Britanie .mai nou orasul este blackburn .am cautat toata casa si nu am dat de el.spunetidumneavoastra ce acte miar trebui sal fac din nou. Va multumesc
Fie faceti un drum pana acasa, fie mergeti la ambasada si imputerniciti pe cineva care sa se prezinte cu actele la Serv. de evidenta de la locul dvs. de domiciliu din Romania. Daca aveti domiciliul in strainatate puteti sa obtineti un pasaport de CRDS(cetatean roman cu domiciliul in strainatate). Aveti nevoie de un act cu poza, certif. de nastere, dupa caz de casatorie/deces, certif.de nastere a copiilor cu varsta pana in 14 ani, dovada adresei de domiciliu(contractul de proprietar), taxa 7 lei. Daca nu sunteti proprietar aveti nevoie de acordul proprietarului.
Buna seara cam si eu as avea aceasi problema l-am piedut in UK acuma 7 luni si nu mai stiu ce sa fac am contactat Ambasada Romaniei si mi-au zis ca-mi pot da decat o foaie cu dreptul calatorie si sa-mi fac buletinul , dar as dori sa stiu daca s-ar putea s-al fac aici as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta. Va multumesc !
Rosalinda Stoica, utilizator
Ambasada nu face carti de identitate. La ambasada doar puteti imputernici o alta persoana care sa se prezinte la locul dvs. de domiciliu pentru a solicita actul dvs. de identitate.
Buna ziua . Am aceiași problema. Mi-am pierdut buletinul , in Romania am stat in chirie la niste cunoscuți, ei m-au pus la evidența dar nu am nici un contract. E posibil sa mi se facă buletinul in baza la pașaport doar certificat de naștere ? Menționez că sunt din R. Moldova
Alice2211, utilizator
Fara acordul proprietarului si a dovezii adresei de domiciliu puteti primi doar o carte de identitate provizorie. Dar, daca tot nu stati in Romania de ce nu solicitati de la ambasada/consulat un pasaport CRDS?