avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate Balazs.M,

Activitate Balazs.M,

Buna tiua!
Va multumesc pentru raspuns. Nu cunosc legea, insa avocatul fostului meu sot mi-a spus atuncsi ca nu am dreptul sa solicit de la el nicsi un ban cacsi am semnat acea hartie. Ani la rand m-am tot gandit si nu mi-a fost clar de ce. Insa aici intr-adevar de fiica mea e vorba si nu de mine. Am sa va accept sfatul si am sa vorbesc cu un executor judecatoresc. Va multumesc inca odata.
De ce l-am crezut? Pentru ca mi-a distrus o firma si pe langa mi-a ,,golit" contul bancar( eu am fost de vina, i-am dat drept de semnatura).In fine, voi lupta pentru dreptul fetitei mele. Multumesc.

Cu respect,Balazs.M.
Răspuns la discuția Inchidere firma srl
Buna ziua!

Multumesc pentru raspuns. In cazul in care s-ar achita datoriile fixe ale firmei, si amandoi suntem asociati cu drepturi egale, aceasta datorie nu se imparte intre parti? Eu ca angajat, dar amandoi ca titulari, in schimb, eu nu mai sunt inregistrata demult ca angajata, inca de anul trecut. O parte din datorii am achitat-o eu, am factura si insemnarea pe ea ca am platit jumatate din datorie. Pe el cum pot sa il pun la plata? Nicsi sa inchida nu vrea, dar nicsi sa plateasca. El bani in firma nu a pus deloc, doar eu. Toate cheltuielile pana acum eu le-am achitat. Si acum ma santajeaza ca doar atunci inchide daca ii dau o suma enorm de mare, ceea la ce nu are dreptul.

Cu respect, Balazs.M.
Buna ziua! Ma numesc Balazs.M. As avea o intrebare. Am divortat de fostul meu sot. Avem un copil impreuna( ieri a implinit 6 anisori). Tatal copilului prin sentinta definitiva de divort ar fi trebuit sa imi plateasca suma de 80 euro/luna intretinere din ziua in care s-a nascut plus cheltuielile de judecata. In schimb, nu stiu daca am dreptul la acesti bani caci el m-a amenintat inca cand s-a pronuntat divortul ca daca nu merc la avocatul lui si nu dau o declaratie ca nu doresc nicsi un ban de la el, atuncsi ma va distruge.Il cunosc, e un mincinos, dar din pacate de frica am fost la avocatul lui si am dat declaratia. Avocatul lui mi-a spus ca oricum nu imi platea fostul sot nicsi un ban. Toate cheltuielile de judecata eu le-am platit, in schimb banii aceia sunt ai copilului si nu ai mei. Va rog sa imi dati un sfat.

Multumesc. Cu respect, Balazs.M.
Buna ziua!
Am o problema destul de mare. Acum 3 ani am infiintat un srl singura. Apoi am luat un partener in firma cu 50-50% si toate drepturile. Firma nu a avut activitate doar cheltuielile fixe ( contabil, birou si doi angajati care nu mai sunt). Eu sunt administrator si angajat ca director al firmei. Celalat asociat este cetatean maghiar. Eu nu locuies in tara , dar din cate am inteles s-au adunat cheltuielile fixe ale firmei. Nu am casa, nicsi alte aceri. Locuiesc in chirie. In schimb as dori sa ies din firma. Toate cheltuielile care au fost achitat inainte eu le-am suportat. El nu a pus deloc bani in firma. In schimb are pretentia ca eu sa platesc toate cheltuielile firmei din prezent si nu vrea sa inchida firma. Ce pot face sa ma scap de datorii si de firma? Am fost si eu naiva, fara experienta si usor influentabila. In schimb doresc sa dorm linistita si sa nu am probleme. Va rog sa ma ajutai macar cu sfaturi. In Romania nu am adresa, nu fug de responsabilitati, in schimb nicsi nu vreau ca eu sa suport toate consecincele.

Multumesc anticipat.
Cu respect, Balazs.M.