avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate mhy

Activitate mhy

Răspuns la discuția Taxa mediu uleiuri minerale
cu cat se scumpeste litrul e alta discutie, nu toti aduc uleiul cu acelasi pret; in afara de aceasta taxa pe kg. de ulei intrat pe piata se mai plateste si pentru ambalajul in care se livreaza?
Răspuns la discuția Taxa mediu uleiuri minerale
deci 0.3 lei/kg de ulei cumparat? e enorm, scumpeste brutal litrul de ulei, nu mai poti concura cu turcii, rusii si altii...si atunci de ce mai trebuie sa evidentiez taxa pe factura de vanzare dupa n luni daca e deja platita si inregistrata in contabilitate? puteti sa imi spuneti care e reglementarea?
Răspuns la discuția Taxa mediu uleiuri minerale
adica se declara si se plateste 0.3 lei/kg la achizitie(luna urmatoare celei in care s-a adus ulei) sau cand se face factura de vanzare (partial sau total peste 2-3 luni)? a introduce pe piata se refera la momentul achizitiei sau al facturarii catre consumatori?
Răspuns la discuția Taxa mediu uleiuri minerale
o firma care aduce ulei de motor din ue si il vinde engros ce obligatii are privind taxa de mediu? trebuie depusa vre-o declaratie la mediu?
Buna ziua, vreau sa produc si sa comercializez o substanta anorganica care se incorporeaza in produse cosmetice de intretinere sau in suplimente nutritive si e din categoria substantelor antibacteriene. As dori sa stiu daca trebuie sa obtin vre-un aviz pt aceasta, trebuie sa depun cereri pt agrementare sau alte asemenea. Trebuie sa am spatiul propriu de productie sau pot sa inchiriez de la alta societate un laborator in acest sens? Din cate stiu, nu mai exista producatori autohtoni, doar se importa.
multumesc.
lucian huzum a scris:

Se va intocmi o hotarare A.G.A. in care se mentioneaza cesiunea si pretul de vanzare, contract de cesiune, act constitutiv actualizat. De asemenea, este nevoie de o declaratie pe propria raspundere a asociatului B ca indeplineste conditiile legale de a fi asociat unic (se intocmeste la notar).
Toate acestea se depun la Registrul Comertului cu cerere de inregistrare mentiuni.
Daca din vanzarea partilor sociale asociatul A obtine venituri, este necesara depunerea unui document de plata a impozitului pe venitul realizat.


cesiunea e cu titlu gratuit, eu preiau partile sociale si sunt si administrator; Nu inteleg de ce trebuie sa mai fac declaratie la notar, e obligatorie?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu inf. despre actele si pasii de urmat pt preluarea partilor soc. Caz: asociat A cedeaza partea lui, 50%, lui B care va detine 100%.
Multumesc.
eu am fost gica contra si am ramas cu baconul deschis pt ca asa imi place; ceilalti chiar nu au stiut ca se poate si altfel, e un fel de acceptare tacita deoarece cineva le face "o favoare" punandu-le termopane. oricum, constructorul e platit de primarie pt fiecare zi de stat pe schele ca sa iti schimbe tie planul apoi sa fie aprobat de biroul de reabilitare. fa cum iti place, dar tine cont ca doar cu autorizatie mai poti schimba ceva dupa (demontare sau montare ferestre). mie mi-a spus constructorul sa-l las sa inchida si dupa ce pleaca el pot sa desfac tot balconul, dar as fi avut probleme legale cu asociatia. trebuie sa-ti puna polistiren pe peretii de la balcon dc il lasi deschis.
as alege sa stau intr-un apartament cu balcoane deschise , bineinteles , daca n-am bani de o casa pe pamant cu putina curte . m-am documentat bine cu leagea asta a reabilitarii , nu scrie de obligativitatea inchiderii balconului , iar administratorul mi-a bajbait ca s-a discutat asta in nu stiu ce adunare generala a blocului/asociatiei in ....2009 ????? daca i-am cerut sa-mi arate documentele/minuta intalnirii sa vad eu unde scrie expres de inchiderea balconului , mi-a zis ca trebuia sa fiu prezent la adunarea de atunci , pe care bineinteles ca n-a anuntat-o . ma intreb eu : cum au anticipat ei in 2009 ca o sa se dea legea asta cu reabilitarea prin fonduri europene ? ideea nu e rea , dar de ce ma obliga sa inchid balconul ? e ca si cum as sta tot in casa , balconul era un mic colt de iesit afara .
nu sunt gica contra , dar cred ca administratorul ii face jocurile vecinului de sub mine care are balconul inchis si care il "controleaza" din cand in cand .




cere proiectul si detalile de executie pt balconul tau. Pe proprietatea ta nu decide primarul sau asociatia; A fost proiectantul la usa ta sa te intrebe dc esti de acord cu solutia propusa? Nu, atunci poti sa refuzi fara emotii. daca vine firma sa-ti puna folie fumurie pe geam ca asa e mai estetic sau nu stiu ce...tb sa accepti? proiectele astea se fac pe banda rulanta (sunt firme de proiectare care castiga cateva zeci de blocuri odata), iar firmele care executa sunt apropiate politic de primar vezi negoita si altii; insa de cele mai multe ori executantul e subcontractant ca sa dea bine.
urmareste ierarhia cand faci interventii, asociatia tb sa iti reprezinte interesele in fata celorlalti factori