avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1852 soluții astăzi
Forum Activitate cybercybby

Activitate cybercybby

incearca sa cauti numele partilor din dosar, sau numele cuiva, nu doar dupa numarul dosarului, cauta un nume si combina-l in mai multe moduri ca poate sa fie de exemplu paraschiv alexandru marian sau paraschiv marian alexandru, etc, nu cauta doar dosar 999/P/2024 sau ceva de genu, incearca sa cauti numele persoanelor, daca nu apare doar pe mail te poti baza sau pe informatiile de la ceva avocat zic eu, dar cam orice problema este trimisa in instanta si este un dosar mai nou de 2014-2015 apare pe portal just, doar ca e mai greu de cautat, website-ul fiind facut pe o interfata mai veche
stiu pe cineva care a fost prins cu 1gram de iarba la bucuresti, persoana fiind din timisoara, la 10 ore de mers cu trenul, si a ajuns la fiecare instanta pe care a avut-o, de vreo 2-3 ori a fost chemat, efectiv refuz sa cred ca nu ai de unde sa faci rost de 50-100 de lei pt un bilet de tren pana in orasul incare ai proces-ul
ai incercat pe portal.just.ro ?
Eu din cate stiu, daca persoana are 18 ani, raspunde pentru persoana sa, iar inselatoria si mai multe alte fapte se iau in considerare doar la plangerea prealabila a pagubitului/pagubitilor, deci daca tu doar cu individul in cauza ai avut dialog si doar pe el l-ai "fraudat/inselat" si nu au avut vreo treaba/dialog in povestea asta parintii sai, doar el ar avea drept legal sa formuleze o plangere de la care tu vei fi cercetat, insa la fel de frumos cum ti-am dat argumente pro pot sa iti zic ca si parintii lui il pot influenta la fel de usor sa iti faca o plangere chiar si daca ii restitui banii si chiar si daca nu, si tentativa tot pedepsibila este.
ok, multumesc enorm pt informatie, si inca o intrebare as mai avea, de fel daca ar fi sanctionata persoana cu amenda/munca in folosul comunitatii sau alte masuri complementare sau cum se numesc, ar fi scris pe portal acolo, "totodata obliga numitul ......... amenda in cuantum de ....." sau ceva de genu' asta, ca asa am mai vazut la alte cazuri, de fel scrie pe portal precum si iti vine in plic acasa, corect ? [pentru context, persoana este plecata din romania, si cine vine la persoana asta acasa vine odata la 1 luna pt a verifica cutia postala, si este curios daca ii dadea amenda sau ceva sa o plateasca sa nu aiba alte urmari.]
Buna seara/ziua.
Eu desii am mai citit din codul penal, si alte chestii utile la un momentdat in viata asta, relativ recent a fost prins un prieten cu 1gram de iarba, si i-au deschis dosar penal, si scrie ca obiect "confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)", si la ultima instanta scrie "Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Serviciul Teritorial Ploieşti şi, în temeiul art. 318 alin. 15 C.proc.pen., constată legalitatea şi temeinicia soluţiei de renunţare la urmărire penală dispusă prin ordonan?a din data de 09.02.2024 emisă în dosarul nr. 999/X/X/XXX al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Serviciul Teritorial Ploie?ti sub aspectul săvârşirii infrac?iunii de de?inere de droguri de mare risc pentru consum propriu, fără drept, prev. de art. 4 alin. (1) ?i (2) din Legea nr. 143/2000. În baza art. 275 alin. 3 C.proc.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Definitivă, potrivit art. 318 alin. 16 C.proc.pen. Pronunţată în cameră de consiliu, astăzi, 15.04.2024.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 189/2024 15.04.2024"
Eu din ce am citit aici cam inteleg faptul ca instanta i-a dat clasare la caz, insa problema este ca el nu a primit nicio hartie acasa, si au trecut ceva zile, daca ii dadea amenda penala sau munca in folosul comunitatii scria tot pe portal just sau iti vine doar acasa in foaie ? si poate sa-ti dea una dintre cele 2, adica munca in folosul comunitatii/amenda dar sa-ti dea clasare ? eu stiam ca daca da NUP sau renuntare la urmarirea penala nu iti da si amenda/munca.
Atat voiam sa stiu, daca cineva are cunostinte in mediul juridic sau s-a mai confruntat cu spete de genu', multumesc