avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Activitate katyte009

Activitate katyte009

De asemenea as dori sa intreb daca putem face revizuire pe motiv ca procuroarea care a fost in dosarul fiului meu , a fost controlata de Inspectia Judiciara si ptr ca nu sa abtinut la 13 dosare printre care si a fiului meu a primit advertisment . La cateva zile dupa primirea advertismentului a cerut sa iasa la pensie ..

Putem face revizuire pe acest motiv

Va rog frumos sa imi raspunde ti fara sa ma criticati . Nu am timp de critici . Stiu ca a gresit nu pot repara gresela facuta in schimb incerc sa il ajut

Multumesc anticipat
Există recidivă când, după rămânerea definitivă a unei hotărâri de condamnare la pedeapsa închisorii mai mare de un an şi până la reabilitare sau împlinirea termenului de reabilitare, condamnatul săvârşeşte din nou o infracţiune

....sau implinirea termenului de reabilitate .... nu se ia in consideratie data cand se implineste termenul de reabiliate ? Nu se poate sa fie recidivist la infinit o persoana
Va multumesc ptr sfat , aveti perfecta dreptate . In schimb nu sunt aici sa ma mustrati si nici sa il judecati din nou

Daca nu puteti sa imi raspunde ti , ca sa gasim o cale va rog frumos sa nu ne judecati .

De judecatori suntem satui

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

In 2014 pentru ce perioada a fost condamnat? Daca a fost condamnat mai mult de 2 ani reabilitarea nu se face de drept ci doar pe cale judecatoreasca. Asa ca in martie 2020 cand a condus din nou fara carnet era recidivist. Nu pare sa aiba vreo sansa revizuirea.
Ce nu inteleg eu este incapatanarea de a conduce fara carnet dupa ce a primit o condamnare cu suspendarea executarii pedespei inainte de 2014, apoi o condamnare cu executare in 2014 si apoi alta condamnare pentru aceeasi fapta. Nu cred ca o pedeaspsa mai usoara rezolva problema, cred ca problema e in alta parte si ar trebui sa o priviti cat se poate de serios pentru ca dupa ce o sa iasa din penitenciar o sa faca probabil acelasi fapta, daca nu gasiti impreuna vreo solutie.

Buna ziua

Imi puteti va rog spune , dupa contestatia la executare ptr aplicarea beneficiilor zilelor compensatorii ptr o pedeapsa din 2014- 2016 in vederea micsorarii restului de zile si verificarea stari de recidiva in raport cu fiecare infractiune in parte ( fiind 5 fapte care dupa aplicarea beneficiilor zileler compesatorii numai prima fapta este in stare de recidiva ) deoarece ptr celelalte fapte care numai sunt in recidiva s au aplicat limitele de pedeapsa au fost aplicate in alte limite decat cele prevazute de lege.

1.Cererea sa respins cu drept de contestatie in 3 zile . Vrem sa facem recurs in casatie ? Se poate ?
Trebuie sa facem contestatie si dupa aceea recurs in casatie ?
Aveti experienta in dosare asemanatoare ?

2.De asemenea as dori sa intreb daca putem face revuzire pe motiv ca procuroarea care a fost in dosarul fiului meu , a fost controlata de Inspectia Judiciara si ptr ca nu sa abtinut la 13 dosare printre care si a fiului meu a primit advertisment . La cateva zile dupa primirea advertismentului a cerut sa iasa la pensie ..

Putem face revizuire pe acest motiv

Va rog frumos sa imi raspunde ti fara sa ma criticati . Nu am timp de critici . Stiu ca a gresit nu pot repara gresela facuta in schimb incerc sa il ajut

Multumesc anticipat

Multumesc anticipat
Buna seara

Va multumesc pentru raspuns .
Fiul meu a fost arestat pentru conducerea unui vehicul fara permis de conducere in Martie 2014 , eliberat conditionat la data de 26.01.2016 .
In Martie 2020 a condus iar fara carnet a fost condamnat cu apli art 41 si 43 , recidiva . A fost condamnat . Este in penitenciar din Ian 2023 .
Trecuse termenul de incercare . Fapta lui nu a fost o infractiune continuata ? De ce i s- a aplicat recidiva si limitele de pedeapsa
Am facut apel , contestie in anulare , fara nici un rezultat

La fapta pentru care a fost condamnat ( Martie in 2020) i sa u pus si doua conduceri care nu le a savarsit

Vrem sa facem revizuire ptr cele doua conduceri care nu le a savarsit , au venit si persoanele din strainatate care erau de fata , au dat declaratie la notar autentificata

Ce putem facem ? Avem vreo sansa ?

Mutumesc
Buna ziua

Fiul meu a fost condamnat la recidiva fara sa fie recidivist

Ce pot face

Multumesc