avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate lentzius

Activitate lentzius

Salutare. In urma cu cateva zile am parcat pe Sos Oltenitei, nr 32. Ieri am constatat ca masina lipseste si ca atare am verificat cu 112 si apoi Serviciul ridicari auto. Mi-am recuperat masina si am achitat taxele, plus amenda. As dori sa aflu ce cale de contestare a contraventiei exista si care sunt sansele de castig cu o astfel de masura. Masina a fost parcata pe Sos Oltenitei, vizazi de intrarea ADP S4, cu ~ 5 m inainte de intrarea in parcarea de resedinta a blocurilor, fara a bloca insa accessul). Pe PV se mentioneaza o distanta de 25 m fata de intersectie (locul unde se intalnesc doua sau mai multe drumuri publice). Este considerata intrarea in parcare intersectie? As putea sa atac acest PV folosind acest argument sau ar trebui sa ma refer la actiuniea in sine de ridicare ca fiind nelegala (HCL S4 nr. 37/2008 a fost declarat nelegala de Curtea de Apel Bucuresti pe data de 28 iunie 2012) tinand cont ca nu blocam circulatia sau accessul in zona.
Va multumesc pentru informatii
Salutare.

Am si eu cateva intrebari, dar inainte va prezint cazul:
In 2006 fratele meu a fost victima unui accident auto. A fost accidentat pe trecerea de pietoni semanlizata prin indicator rutier.
Din pacate a murit la scurt timp la spital. Procesul cu autorul accidentului este pe rol.
Din cate am inteles cel mult poate sa primeasca 2 ani cu suspendare. Cam care ar fi articolele din lege care stipuleaza acest lucru?
Cam ce sanse sunt ca el sa primeasca pedeapsa cu inchisoarea?
Se pot cere despagubiri de la autor? Cam care ar fi cuntumul acestora?
Dar de la asigurarea RCA? Cam in ce articole se mentioneaza acest lucru? Sau unde as putea gasi informatii legat de acest lucru pentru anul 2006?
Nu vreau sa par cinic, dar trebuie sa "plateasca" intr-un fel.