avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate ciobanuiulia

Activitate ciobanuiulia

Buna ziua, va rog imi puteti spune cat timp pot mentine o societate fara activitate?Am auzit ceva de limita de 3 ani de la infiintare, dupa aceea ar fi iradiata automat?
Va multumesc mult.
Buna ziua, privind legea de iradiere pentru PFA care pana in 25 aprilie 2009 nu opteaza ptr continuarea activitatii, va adresez si eu o intrebare:
Mi-am facut o firma in 2006, si nu am inceput inca activitatea, pentru ca mi s-au schimbat radical planurile atunci, dar in fine, fiecare an am depus la Administratia Financiara declaratia de venit, si la Fisc dosarul cum ca nu am inceput activitatea.
Si firma mea va fii radiata? Sau inca o pot tine inactiva?
VA multumesc mult.
Buna ziua, daca am nascut in 2008 si dupa zilele legale de concediu de lauzie am reluat serviciul, pentru ca nu puteam sta cu 600 ron, acum as putea lua acest concediu din 2009 cu indemnizatia de 85 % din venituri? copilul ar avea 1 an , daca s-ar putea sa iau anul care mi-a ramas.
Am citit pe forum ca la indemnizatiile in curs se poate modifica trecerea la 85 %, dar nimeni nu spune daca e valabil sa treci in 2009, daca nu ai beneficiat de acesta concediu, pentru perioada ce a ramas pana la varsta de 2 ani a copilului.
Va multumesc foarte mult.

O zi buna .
Iuliana C.