avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate Marinara11

Activitate Marinara11

Locuiesc intr-un imobil fara asociatie de locatari, iar recent canalizarea s-a stricat. Eu detin doar 1% din imobilul respectiv. Practic este o vila P+3, iar eu am o mica garsoniera. Restul e detinut de respectivul. Cum as putea legal sa-l fac sa repare aspectul acesta legat de canalizare? In prezent nu-l intereseaza pentru ca nu-l afectează. locuieste pe partea pricipala a cladirii, iar eu stau in spate. nu sunt ati locatari cu exceptia noastra
canalizare defecta intr-un impobil fara asociatie. cine este responsabil?
Buna ziua! Boxa este la subsol, iar garsoniera la parter (este un parter inaltat) . Ca sa ajung la garsoniera trec prin subsol, singurul acces catre aceasta. Este o vila veche, iar intrarea asta probabil a fost gandita pentru servitori
Ref la problema mea, intre timp, am mai obtinut niste date
-baia acestora, blocata, este langa scarile care duc spre garsoniera ( miros insuportabil, mizerie execrabila). in acest moment, fiind blocata, isi iau excrementele si le arunca direct in canalizarea din curtea interioara. Ieri am scapat de niste tomberoane care erau in curte si erau pline cu rahat, la propriu
-au contract cu cei de la AFi profamilia.
Imi este foarte greu sa cred ca nu poate sa fie cineva tras la răspundere pentru situatia aceasta. Proprietarul nu mai face nimic pentru ca nu-l intereseaza si nu mai vrea sa bage niciun ban in impobil, iar ei isi fac de cap. Totodata, ascociatia AFi cu care au contract nevoiasii nu raspund in niciun fel.
Am inteles ca pana acum nu avea nimeni acces in zona aceea, cu exceptia lor, dar acum cu achizitia acestei garsoniere am dreptul sa stau in niste conditii normale, in care sa nu le miros rahatul constant.
andrei2005 a scris:

Mie nu mi-e clar. Boxele si proprietatea Dumneavoastra se afla la parter sau la subsol?... Banuiesc ca aveti un apartament / garsoniera intabulat ca atare, nu o "boxa amenajata pentru locuire" asa cum se pare ca este noul trend al dezvoltatorilor imobiliari...

Asa am sa fac, va multumesc din suflet!
Multumesc pentru raspuns. Prorietarul boxelor, insa, nu doreste sa se implice pentru ca nu sta acolo si nu-l afecteaza. Acei oameni stau acolo de 15 ani si spune ca le-a dat acordul din mila
Cum pot scapa de "boschetarii" din bloc?
Situația este următoarea: am achiziționat recent o garsonieră într-un imobil P+3 din sectorul 1. Ulterior, am constatat că în boxele imobilului locuiesc niște oameni sărmani cu aprobarea proprietarului. Nu există asociație de locatari.

Problemele pe care le întâmpin sunt:

1. Siguranța personală este pusă în pericol. Unul dintre ei are probleme psihice.
2. Zona este foarte murdară și mirosul este insuportabil.
3. WC-ul lor este înfundat și mirosul este oribil. Nu înțeleg cum pot locui în acele condiții.

Intrarea în garsoniera mea se face prin zona boxelor, ceea ce îmi amplifică disconfortul și îngrijorările legate de siguranță.

Întrebarea mea este: ce demersuri legale pot face pentru a scăpa de acești oameni din subsolul blocului și pentru a-mi asigura un mediu de locuit sănătos și sigur? Mulțumesc anticipat pentru orice sfat sau recomandare!