avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate Victor53

Activitate Victor53

Multumesc , este o idee buna
Incerc asa rezolv cumva situatia , Se spune ,,capul face , capul trage " , pe mine m-a dus capul dar de facut am facut cu inima de parinte
Trecerea pe numele copilului a fost facuta cum s-ar spune fortat de anumite imprejurari .
Aveti dreptate
Inteleg ca din punct de vedre uman si moral ar trebui dar legal nu se poate Renta nu o vroiam pentru ca am pensia mica , o vroiam pentru ca i-am toata munca mea si a sotiei mele si poate si pensia e mica fiindca am platit minimum pe economie ca sa-i putem face lui un rost .
Din pacate nu . Ar fi fost una din solutiile pe care as fi ales-o ca sa nu ajung la judecata stiind ca nu am sorti de izbanda .Din ce ati scris a doua oara se pare ca ati citit toate postarile , ma refer la aceea in care imi motivez oarecum prostia facuta .Referitor la ,,Acum ce chichita sa mai fie cand nu mai aveti nimic." Gandul meu era ca ar putea fi obligat sa-mi, plateasca un fel de renta viagera din care sa-mi pot plati o chirie si cheltuielie de intretinere a unei garsoniere iar din pensie sa-mi asigur hrana , medicamentele si alte cheltuieli uzuale . Pensia este de 2050 de lei , deci m-as descurca daca ar fi asigurate cheltuielile pentru chirie si cheltuielile pentru intretinere la garsoniera . Multumesc pentru cuvintele pline de omenie . . ,, Pensia nu v-ar ajunge sa stati in liniste la un azil' ? La varsta asta meritati o viata linistita. "


Va multumesc mult pentru raspuns , banuiam ca acesta va fi. Stiam de la inceput la ce ma expun dar mi-am asumat consecintele din mai multe motive : ce parinte poate rezista la rugamintile de ajutor ale singurului copil ? , mare incredere in baiat si nora , teama ca refuzndu-i ii faceam dusmani si faptul ca ei mutandu-se cu noua locuinta in alta localitate la peste 500 de km de mine, eu practic ramaneam foarte singur intrucat nu mai am alte rude apropiate in viata si am varsta de 71 de ani .Am cerut ajutor pe acest site gandindu-ma ca poate ar mai putea fi vreo cale de scapare , vreo ,, chichita " avocateasca pe care asa cum e normal nu o puteam sti eu .
Di daca aveam dreptul de uzufruct si atmosfera este de asa fel ca nu putem convietui impreuna , ce rezolvam ?
Practic eu nu i-am dat bani . Vanzarea apartamentelor a fost facuta de catre el ca direct proprietar. Doua le-a vandut direct , fiind dupa cum am spus pe numele lui , si unul am semnat la renuntarea uzufructului . Ultima vanzare a fost facuta in vara lui 2023
Probleme cu fiul - As avea vreo sansa in speta urmatoare ? Sotia a decedat acum 14 ani si am un baiat de 40 de ani .Am avut trei apartamente pe care din alte cauze le-am trecut pe numele sau inca de cand traia sotia , la unul din ele fiind inscrisa clauza de uzufruct . Acum un an baiatul a vandut apartamentul in care locuia plus inca unul ,pentru asi face casa in alta localitate Neajungandu-i banii m-a rugat pe mine sa vand si eu apartamentul in care stateam cu promisiunea ca ma va lua cu el , fie vom locui impreuna sau imi va face ceva separat in aceeasi curte . Fiind copilul meu si avand incredere in el si nora am facut acest pas . Dar acum nu are bani pentru a-mi face ceva separat si nu este de acord nici sa-mi acopere costul si intretinerea inchirierii unei garsoniere . iar convietuirea impreuna a devenit un calvar si cert este ca nu putem sta sub acelasi acoperis . am o pensie prea mica pentru aacoperi costul unei chirii plus intretinerea si cheltuielile pentru traiul zilnic Nu decriu in amanunt ce se intampla fiindca cred ca va dati seama ce atmosfera si ce certuri sunt si cred ca stiti ce se intampla din cazuri asemanatoare care au mai fost .Ce solutie legala as avea pentru a rezolva aceasta problema ?