avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate draghici_mariusc

Activitate draghici_mariusc

Buna seara! Am o mare problema si va rog sa ma ajutati in cazul acesta! Am cuparat o piesa auto second-hand,mai precis un chit ambreiaj,de la o Firma de dezmembrari care specifica ca ofera factura fiscala si garantie 30 zile comform legislatiei in vigoare.Mentionez faptul ca am primit piesa respactiva,care a fost montata intr-un Service autorizat Rar si care a fost defecta,eu suportand costurile manoperei.Am luat legatura cu Firma care mi-a trimis piesa sa o trimit inapoi si sa-mi restituie suma achitata pentru piesa(doar valoarea piesei),dar acestia spun ca eu am uzat piesa si nu o primesc inapoi,eu necirculand cu masina fiindca nu se putea din cauza piesei defecte)Mai mentionez faptul ca nu mi-sa eliberat factura fiscala si nici certificat de garantie invocand faptul ca a fost masina personala a patronului.Am intrat in posesia piesei in data de 10-08-2023,am instiintat parcul de de dezmembrari in data de 18-08-2023 si am returnat-o in data de 24-08-2023 (asta dupa nenumarate discutii telefonice),fara valoare ramburs suportand cheltuieli de transport pentru a verifica piesa si poate ajungem la o intelegere,ceea ce sunt sanse 0%,nule.Va rog frumos,ce este de facut in acest caz? Mai mentionez faptul ca am cumparat o alta piesa noua din magazin fiind montata tot in acel Service si masina merge impecabil.
Acesta este situl de unde am cumparat piesa,
[ link extern ]
VA MULTUMESC!!!
Nu este vorba de puterea fizica a motorului.Vorbim de niste erori facute in acte de cei de la R.A.R.Datele de fabricatie ale producatorului nu corespund cu cele trecute in acte de cei de la R.A.R asta este problema.
Nu este vorba de puterea fizica a motorului.Vorbim de niste erori facute in acte de cei de la R.A.R.Datele de fabricatie ale producatorului nu corespund cu cele trecute in acte de cei de la R.A.R asta este problema.
Dupa parerea mea,nu vanzatorul este de vina ,ci Registrul Auto Roman care a reinmatriculat autoturismul in Romania.
Puterea motorului este mai mica decat cea trecuta in C,I. auto de catre cei de R.A.R. fiindca asa au considerat ei ,ca este puterea motorului,motor a carui serie nu a putut fi identificata tot de cei de la R.A.R.fiindca le-a fost greu sa caute la masina, seria motorului.Nu s-a inervenit modificari asupra motorului ci doar s-a trecut in C.I.la reinmatricularea in Romania,de catre R.A.R.,niste date care nu corespund cu realitatea.Consider ca singura vina,o are numai R.AR.
Dupa parerea mea,nu vanzatorul este de vina ,ci Registrul Auto Roman care a reinmatriculat autoturismul in Romania.
Am cumparat un aututurism inmatriculat Romania in luna Iulie 2020,in care, in actele masinii este trecuta o alta putere a motorului decat cea reala,fiind foarte nemultumit de performantele acestei masini. Ce pot sa fac in aceasta privinta,pot fi despagubit si de catre cine? Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns, dar magazinul meu comercializeaza doar produse cosmetice si detergenti pentru curatenie in spatiu privat. Astept raspuns, Stima! VA MULTUMESC !
Va rog sa-mi raspundeti daca angajatii jandarmeriei romanane au dreptul de control in spatii private ,cu activitati de comert ale produselor nealimentare , unde nu sunt vandute alcool ,tigari si alte produse, care ar atrage control din partea angajatilor jandarmeriei.Cum se efectueaza un asemenea control daca este corect?Nu au studii economice si mi se pare un abuz.Va multumesc! Astept cu nerabdare un raspuns.Va multumesc!
va rog spuneti-mi daca un pfa radiat de un an si jumatate de la camera de comert si finantele publice mai poate fii controlat de catre un inspector de la finantele publice si daca da din ce motiv? va multumesc! cu respect!