avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Activitate Sebastian0304

Activitate Sebastian0304

Salutare, aș vrea să fac o succesiune după tatăl meu care a decedat acum 2 luni, masina este pe numele lui, mașina după estimarea mea ar fii undeva la 3000€, cat va fii de plată la notar dacă suntem 3 moștenitori, eu, mama și fratele meu ?
Deci actul pe care il detinem in privinta casei este o autorizatie de constructie/desfiintare dupa ce in zona noastra a avut loc o inundatie , si atunci au fost alocate materiale de constructie gospodariilor afectate.
Am inteles, cine vrea sa pastreze proprietatea v a trebuii sa plateasca , noi lor, sau ei noua daca inteleg corect.
Există și cazul în care aceștia nu și doresc banii și vor proprietatea, pot face și asta?
Buna ziua, am o situatie delicata, recent tatal meu a decedat, eu sunt baiatul acestuia, mai am un frate si pe mama, mama noastra era casatorita cu tata, intrebarea este urmatoarea, daca pamantul pe care este construita casa este pe numele strabunicului meu, adica bunicul tatalui meu, si casa este pe numele tatalui meu, parintii acestuia au drepat la proprietate, ne pot da afara din casa?