avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Activitate eduard5432

Activitate eduard5432


- se restituie si pentru masinile inmatriculate in 2006?

- se restituie si pentru persoane juridice ?
@gabriela pintea&toti cei care au fost prezenti pe acest forum

Stimata doamna, m-am edificat; am stat de vorba in cursul diminetii cu un functionar al altei case de pensii si calculul a fost bine facut; cel care imi facuse o simulare al carei rezultat ma avantaja gresise; functionarul care mi-a calculat pensia a tinut cont strict de cartea de munca si adev. , in cartea de munca au fost niste omisiuni si de aceea operatorul casei de pensii a mers "in zig-zag". Cel de la simulare ma avantajase exact cu ceea ce ar fi fost gresit: lua si suma veniturilor totale si adauga si procentul inscris pt sporuri !
Oricum, va multumesc f mult pentru tot ajutorul.

De asemenea, ii multumesc si lui Elis dar, mai ales, tuturor celor care au intrat pe acest forum si care mi-au urmarit problema, intervenind cu informatiile utile mie ! Sa fiti sanatosi si sa va fereasca viata si bunul Dumnezeu de alte probleme decat cele pe care le aveti si pe care va urez sa le treceti cu bine.

Va urez sarbatori fericite, sarbatoarea Craciunului sa vina cu liniste si caldura in caminele dumneavoastra iar Anul Nou sa fie mai bun - pentru noi toti si pentru fiecare dintre noi !

LA MULTI ANI si MULTA SANATATE, TUTUROR !

Eduard (evident, este pseudonimul meu !)
Va multumesc. Voi incerca in cursul zilei de maine sa ajung la un fax, dand curs amabilei dumneavoastra invitatii.
O seara buna va doresc.
Stimata doamna, cu mine puteti discuta despre salarii cu : tarifar, brut, net; am salariul asezat in fractie, recunosc toate sumele din cartea de munca a fi inscrisuri foarte corecte, in afara inscrisului sub dorma de fractie dintr-o coloana, sunt si alte coloane explicative; dar chiar asa, explicit: 20% (din 1999 25%) spor vechime; 10% spor lb.straine. Problema este totusi la Casa de pensii, pentru ca nu doresc sa nominalizez aici operatorul culegere date - desi si-a sters cu pixul numele pe toate paginile calculatiilor - i-a ramas numele intr-un singur loc. Repet: problema este la acest operator deoarece s-a oprit cu "copiatul" (culegerea) de date la 01.07.1994 - la finele unei pagini din cartea de munca, situatie aparent coincidenta, pentru ca celelalte date au fost copiate in continuare, numai procentele de interes pentru mine (vechime si limbi straine) n-au mai fost culese. Asadar, daca dupa 2001 se regasesc varsate pe Adeverinta Casei de pensii a Municipiului Bucuresti, din 1994 pana in 1999 - cand apar numai 6 luni (din iulie 1999 pana la 01.01.2000) sporul de vechime modificat conform cartii de munca - 25%, si cel de limba straina, acelasi 10%. Dar de ce numai 6 luni ? As putea sa ma pronunt mai plastic: toata lucrarea este "varza" ! Si, asa cum am spus probabil si aici in mesajele anterioare, in afara cartii de munca, am si adeverinta respectiva (in afara altor adeverinte de la alte locuri de munca). Nu-mi lipseste absolut nimic si nu poate nimeni sa spuna ca n-a avut baza de calcul sau cine stie ce prostii !
Stimata doamna ! tarziu am vazut acest mesaj, de aceea vin cu precizari: sporurile mele - de vechime si de limbi straine - sunt inscrise in cartea de munca si intr-o adeverinta, document care a fost depus la casa de pensii impreuna cu alte adeverinte referitoare la activitatea mea din alte locuri de munca. De exemplu, mi-a fost luat in calcul sporul de activitate (de importanta) timp de 4 ani, exact asa cum este trecut si in cartea de munca si in adeverinta (1972-1976); nu stiu insa ce a gandit sau care este procedura (sunt aproape sigur ca a gresit operatorul care a cules datele) pentru ca: desi in adeverinta/identic cu inscrisurile din cartea de munca/ se specifica sporurile din data de 01.03.1992 pana in 15.03.2006; in lucrarea casei de pensii, sporurile mele apar numai in perioda 1992 - 1994l; asa ca, e total aiurea. Si, pana in 1999, sporul de vechime este 20%, dar din 1999 in 2006, acesta este de 25 la suta (luna de luna, evident!). O singura data apare copiat acest spor de vechime 25%, intr-o rubrica 01.07.1999 - 01.01.2000. Prin urmare, mi-a luat in calcul din iulie '99 pana la sfarsitul anului ; de ce ? dumneavoastra credeti ca are vreo logica ? eu cred ca nu. Nu este nici din adeverinta si nici din cartea de munca ! E cam sotron, cam cum a fost dispus operatorul sa copieze.

Acest lucru contest eu: inexactitatea datelor, inadvertenta intre datele din documentul elaborat de casa de pensii si documentele mele personale (cartea de munca si adeverintele), in final furtul casei (cu sau fara intentie) din punctul meu de pensie !
Buna ziua, revin cu o noua intrebare in problema mea: exista un formular pentru contestarea deciziei de pensionare sau scriu o cerere "personalizata" (cu problemele pe care eu le contest) ?

Va multumesc anticipat,

Eduard
Multumesc foarte mult; in timpul in care n-am mai fost pe net, am aflat telefonic. Confuzia a fost in prima recomandare: sectoarele nu au tribunale, doar judecatorii. Tribunalul municipal are sectii de contencios si alte spete care nu se regasesc la judecatorii.

Deosebit de utila explicatia in legatura cu "luarea in calcul in mod automat a sporului de vechime dupa 1992", din nou confuz pentru ca stiam ceva dar credeam ca gasesc explicitate in buletin ca fiind "SV in perioada 1992-2001", pentru ca din 2001, intr-adevar s-au regasit in declaratiile de venituri.

Mii de multumiri.
Va multumesc foarte mult. Cred ca am nevoie insa de alte lamuriri: organizarea Tribunalului Bucuresti. Eu stiam ca pe raza sectoarelor in care locuim sunt judecatoriile, subordonate Tribunalului Bucuresti. Daca gresesc, as dori sa fiu corectata de cineva. Sunt in termen (data primirii a fost 13 nov.2008), doresc sa aprofundez mai bine legea pe care, recunosc, n-o stapanesc. Inca o data va multumesc.
Buna seara,

Imi pare f sincer rau de situatia in care va aflati si care va macina nervii, pentru ca linistea tot n-o aveati date fiind coordonatele de mai sus.
Sunt intr-o situatie qausi-similara: nu mi-au luat in calcul sporul de vechime din 1992 pana in 2006, desi aveam contract individual de munca in care se specificau doua sporuri: unul de limbi straine si altul de vechime ! Discutiile pe aceasta tema m-au dezarmat putin, dar maine - cel tarziu joi, voi depune si eu o contestatie.

O depun la Judecatoria sectorului in care locuiesc ?
Multumesc frumos.

Eduard
Multumesc foarte mult pentru informatie ! m-ati ajutat extraordinar avand in vedere ca am primit decizia pe 3 noiembrie, ca numai azi mi-am obtinut alte acte, luni fiind 1 decembrie - zi libera, asa ca pana pe 3 (in 30 de zile cat presupuneam eu ca ar fi termenul) - nu reuseam. Acum, ca mi-ati spus ca termenul este de 45 de zile, sunt linistita si voi avea timp sa-mi fac dosarul si sa depun contestatia. Inca o data, multumirile mele.


Eduard