avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate adya76

Activitate adya76

Răspuns la discuția accident intre 2 motociclete
Ancheta a luat sfarsit.

Vinovat de producerea accidentului DP care nu s-a asigurat si nu a semnalizat intentia de a schimba directia de mers. NU s-a mai dispus expertiza, in ambele cazuri NUP.

Va multumesc tuturor pt raspunsurile si timpul acordat.
Răspuns la discuția cerere prelungire dovada
Nu trebuie sa o formulati d-voastra, este vorba de o cerere tip ( care o gasiti contra cost la xerox-ul situat langa Udriste).....costa 1leu.
Răspuns la discuția accident intre 2 motociclete
Mii de multumiri pentru raspunsuri, am sa caut pe site-ul Ministerului Justitiei.
Răspuns la discuția accident intre 2 motociclete
Mai am o nelamurire...
Din cate am inteles de la ofiterul de la C.P, pot sa-mi platesc un expert parte pentru expertiza tehnica....problema este unde gasesc un astfel de expert si cum voi afla la ce data va fi acea expertiza?
In cazul in care imi voi gasi un expert, acesta va participa la expertiza impreuna cu expertul angajat de D.P si cel delegat de politie sau cum se procedeaza?
Răspuns la discuția accident intre 2 motociclete
cioan a scris:

adya76 a scris:




Trebuie stabilit daca nu ati fi depasit viteza legala accidentul nu s-ar fi produs.

Cu alte cuvinte, daca viteza mea a fost peste limita legala, ma fac vinovat de producerea accidentului desi D.P. avea obligatia sa semnalizeze si sa se asigure la schimbarea directiei de mers?



Nu asta am vrut sa spun.
Daca ati depasit viteza legala accidentul s-a produs. Daca ati fi circulat cu viteza legala accidentul s-ar fi produs? Asta o poate spune un expert auto judiciar. Daca nu, accidentul se putea evita de catre Dvs. ceea ce atrage raspunderea penala. Daca da, depasirea vitezei nu este cauza a accidentului.
Numai bine va doresc.

Acum am inteles perfect.
Din masuratorile politiei, reiese ca am avut 19m de franare plus inca 20m de tarare pe asfalt dupa impact (impactul intre motociclete fiind la un unghi de cca 45 grade), asta in conditiile in care motocicleta are 240 Kg, iar dimensiunile sunt L 2220 , l 640 , i 1155.

Desi motocicleta este destul de grea si greu de stapanit pe franare, sunt tare curios care va fi rezultatul expertizei.

Va multumesc pt toate informatiile pe care mi le-ati oferit.

Răspuns la discuția accident intre 2 motociclete
GabrielaA a scris:

Luati-va expert parte.

Imi puteti va rog recomanda un asemenea expert din bucuresti?
Răspuns la discuția accident intre 2 motociclete



Trebuie stabilit daca nu ati fi depasit viteza legala accidentul nu s-ar fi produs.

Cu alte cuvinte, daca viteza mea a fost peste limita legala, ma fac vinovat de producerea accidentului desi D.P. avea obligatia sa semnalizeze si sa se asigure la schimbarea directiei de mers?
Răspuns la discuția accident intre 2 motociclete
PE acel sector de drum...din directia Sos. Bucuresti - Ploiesti spre Gradina Zoo, exista o singura banda pe sens.
Marcajul este dublu, compus dintr-o linie discontinua pe partea care ma deplasam eu si una continua pt cei ce vin de la Zoo spre sos Buc-Ploiesti.( d.p.d.v. legal aveam voie sa depasesc)....numai ca in anumite locuri linia discontinua este stearsa si se vede doar linia continua pt celalalt sens .( in dosar este consemnat ca fiind linie continua)

ATENTIE: Nu exista nici-un indicator rutier care sa interzica depasirea in acel loc.
Răspuns la discuția accident intre 2 motociclete
Azi a fost in sfarsit audiat si D.P.
Cateva precizari importante:

-rezultatul recoltarii probelor biologice nu a ajunt la politie pe motiv ca D.P. nu a achitat contravaloarea recoltarii ( era normal sa plateasca???)
- din spusele politistului de la CP inca nu se poate stabili clar vinovatia , drept urmare se va dispune o expertiza tehnica privind producerea accidentului.( am inteles ca urmele de franare la mine au masurat 19m plus inca 20m de tarsaire a motocicletei pana cand s-a oprit)

Daca in cele din urma , in urma expertizei va reiesi ca ma deplasam cu o viteza mai mare decat limita legala, iar in acel loc ramane consemnat ca este linie continua ( desi nu este adevarat),.....ma va putea scoate vinovat de producerea accidentului?
Daca eu il depaseam peste linia continua cu viteza mare, DP nu era totusi obligat sa se asigure inainte de a schimba directia de mers?
Dupa 6 luni de la accident, au sosit la politie rezultatele problelor biologice ....rezultatul fiind zero.
Din spusele politistului , persoana careia i-au fost recoltate probele nu consumase alcool.
Problema se pune in felul urmator...... nu consumase alcool, dar droguri???( la aceasta intrebare politistul nu prea a stiut ce sa imi spuna)

Ce pot sa fac eu, din moment ce am informatii clare ca pers se afla sub influenta drogurilor in momentul accidentului...numai ca nu pot demonstra acest lucru????
In raportul de la IML, nu trebuia sa scrie si daca au fost gasite sau nu subst interzise.????

Pt rezultatele probelor biologice, partea implicata a achitat parca 134 lei la IML
Este posibil ca pt rezultatul privind consumul de subt interzise, sa fi trebuit sa mai achite si alta suma, motiv pt care IML-ul a trimis doar rezultatul alcoolemiei?

Ce pot face eu in aceasta situatie d.p.d.v legal, unde ma pot adresa ca sa pot afla adevarul???