avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1873 soluții astăzi
Forum Activitate eche

Activitate eche

Răspuns la discuția desfiintare firma!
Cum adica pe luniile mai si iunie ...ca din cate am inteles taxa asta este anuala ....daca ar fii lunara ne-ar baga in pamant...ca doar e impozit e anual... Si impozitul forfetar este "datoria mea catre stat"? si ca sa pot sa inchid firma trebuie sa achit impozitul nu? Eu nu mai inteleg nimic. Si ca sa suspend sau sa inchid firma trebuie sa platesc ceva....?
Am o firma infiintata in 2008 fara activitate inca de la inceput si vreau sa o desfiintez. Acum am aflat si eu de taxa forfetara, suntem in luna iunie si sa inteleg din toate astea ca eu am o datorie la stat de 1000 de euro pe o firma care nu aduce absolut nici un profit???? Unde trebuie sa merg sa o inchid, ce acte imi trebuie si ce taxe suport? In concluzie as vrea sa stiu ce trebuie sa fac si daca pot scapa de aceasta taxa absurda.
Discuție ASOCIERE
Detin o firma in care sunt asociat cu cineva pe drepturi egale "50-50" si vreau sa stiu unde trebuie sa merg in cazul in care vreau sa-l scot din firma, ce acte imi trebuiesc si daca sunt costuri. Si inca o mica nelamurire mai am si anume.... daca din greseala am scos o declaratie unde sus scria "lunar" nu "trimestrial" si mi-a fost aceptata si asa...exista sansa sa-mi vina amenda pentru acest lucru? si cam ce ar trebui sa fac in cazul asta? Va multumesc
Ma poate ajuta cineva sa`mi explice cum trebuie sa scriu o cerere de avertisment pentru declaratii nedepuse (100 - 300) cu amenda? La administratia financiara n-au vrut sa-mi zica mi-au spus doar sa fac una... Multumesc