avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate vvasilovschi

Activitate vvasilovschi

Buna.
Observ atent modalitatea de recuperare a taxei de poluare in instanta.
Am depus actiunea la tribunalul Suceava in 15.02.2010 (taxa platita in ianuarie 2010), fixat termen 17.06.2010 la care " În vederea completării probatoriului administrat în cauză cu înscrisuri din partea reclamantului", mi se cere sqa depun la dosar o copie carte de identitate, si se amana pentru 21octombrie 2010.
Eu sunt sigur ca am depus la dosar si acea copie.
Un prieten a patit la fel, i s-a cerut copie dupa certificatul de inmatriculare, l-a depus, si apoi a pierdut cu drept de recurs.
Intreb, este o noua viziune a justitiei asupra problemei in sine? DE ce se amana prima data (nejustificat zic eu), urmand ca apoi sa pierzi???
Mai demult era simplu. Depuneai actiunea, castigai procesul, castigai recursul, investeai si luai banii.
Sa fie o noua metoda? Abia astept 21.10.2010.
CE fac eu acum? depun o noua copie? Iau dosarul in studiu si vad daca au sau nu copie? Le "scriu " ca am depus deja prima data copia?
Astept un raspuns avizat. Multumesc anticipat!

exact !
Nu la asta ma refer. Asta este simplu. Nu ai citit bine ce am intrebat. Cedarea se face contra unei sume de bani, catre o institutie a statului. ce trebuie avut in vedere in acet sens? Ce anume sa scrie in contract pt ca totul sa fie legal?
astept cu nerabdare, daca ai ceva informatii te rog sa postezi
Buna.
Sunt pe cale sa cedez dreptul de folosinta a unui domeniu .ro catre o institutie a statului. Este posibil ? A ceda dreptul de folosinta de la o persoana fizica catre o institutie a statului roman, in baza unui contract pe care institutia respectiva va plati o suma de bani, mai mare sau mai mica ?

Ma intreb . poti sa vinzi ceva ce nu e al tau?

Pentru ca sunt implicatre si sume de bani.

Sau nu se cheama vanzare? se numeste cedare? Daca e cedare se pot incasa bani din asta? si trebuie sa fie si o perioada de timp bine determinata pe care se face cedarea?

Este legal a se vinde sau ceva un domeniu .ro ?

Ce probleme pot aparea?


Incaz ca tranzactia are loc si persoana fizica incaseaza o suma de bani, statul roman o va impozita?

Ce alte implicatii pot sa apara?