avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1414 soluții astăzi
Forum Activitate lazarmaria

Activitate lazarmaria

Buna Ziua!

Va scriu in numele parintilor mei, care detin 2 cupoane nominative de proprietate in valoare de 975.000 Rol si 2 Carnete cu Certificat de Proprietate in valoare de 25.000 unitati fiecare, nedepuse.
Am cautat prin google si am vazut, ca multi vor sa vanda aceste proprietati, dar nu stim daca si ei ar putea face asta, care ar fi mersul? Se poate vinde si cupoanele nedepuse?Unde s-ar putea vinde?

Multumim anticipat pentru raspuns!

Multumim mult pentru sfatul dat, o sa incercam$
Buna Seara!

Avem si noi o problema.
Am nascut doua fetite pe data de 28 mai 2005, si timp de doi ani, dar am primit indemnizatia de crestere pentru un singur copil. Acum au trei ani si jumate si numai acum am primit vesti din presa ca ar fi trebuit sa primim suma de 800 si 600 RON pentru amandoua fete.
Am primit indemnizatia pana la mai 2007, si am primit atunci si decizia de la DMSSP dar nu stiam, ca ar trebui sa contestam, si am aflat ulterior despre tripletii respectiv gemenii, care au primit pana in urma prin tribunal indemnizatia care se cuvinea si a celorlalti copii. Am incercat in urma sa cerem informatie, dar ni s-a spus, ca daca am primit deja decizia, nu se poate face nimic.
Am citit prin forum si am vazut, ca prin Hot. de Guvern Nr. 1025/2006 asta este discriminatorie si in acest fel s-ar acorda indemnizatia si pentru celalalt copil.
Am scris si o cerere catre DMSSP, dar cererea mi-a fost refuzata, conform informatiilor lor, am primit ce mi se cuvine.

Dupa parerea Dvs., mai putem incerca ceva prin tribunal s-au chiar nu se poate face nimica?
Daca se poate, ce fel de documente am avea nevoie si unde sa ne adresam?

Multumim pentru ajutor.

Maria