avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate lbanias

Activitate lbanias

Răspuns la discuția Comunicare Sentinta
La fel patesc si eu, am sentinta data in 4 martie, neprimind nimic prin posta, in 13 aprilie depun la registratura o cerere catre Presedintele Tribunalului pentru o copie legalizata de pe decizie (insist sa o inregistreze, desi imi spune doamna de acolo ca nu a fost redactata inca). Dupa 2 saptamini ma duc iar la arhiva si primesc acelasi raspuns , cum ca nu a fost redactata ! Daca pe portalul tribunalului e formulata sentinta, ce e asa de greu sa faca cineva copy/paste , plus un antet si o stampila si sa mi-o trimita si mie ??? Eu si copilul meu nu ne putem vedea pentru indolenta unora ! Ramine sa formulez o cerere de audienta la Presedinte... ma umfla risul/plinsul ...pina la urma la care prededinte ajung , la Basescu? La Haga ? Rusine !!!
judecatoarea a dispus paratei sa depuna adresa noului domiciliu al mamei si minorului la dosar in decurs de 3 zile, insa acesta a aparut doar dupa 1 luna si jumatate , in ziua urmatorului termen, cu data registarturii incadrata in acele 3 zile !!! Or, eu am verificat dosarul toata luna decembrie si adresa nu a fost acolo. Deci, ce se impune sanctionarea paratei sau a judcatoarei ? chiar toti isi bat joc de mine?
Sa inteleg ca nu poate fi sanctionata o judecatoare care pierde o declarartie a unui martor? Acel martor este din nou citat dupa ce judecatoarea a recunoscut ca nu gaseste ! Inca un termen adaugat la cele 10 oluni de la inceperea procesului!
Data post: Luni, 21 Decembrie 2009, 18:12
Forum Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Subiect RE: ordonanta presedintiala program vizitare minor (mergi la mesaj)


Am proces de stabilire program relatii personale cu minorul din mai 2009 si din cauza tergiversarii procesului (greva magistratilor, trucuri avocatesti ale adversarului...) am introdus Ordonanta presedintiala in noiembrie pentru a-mi putea vedea totusi copilul pe care mama refuza sa mi-l dea din martie 2009. Sintem divortati din 2007 si nu am facut atunci un program oficial pentru ca am fost naiv si am crezut ca ne putem intelege omeneste. Dupa ce ca la procesul pentru stabilire program mi s-au cerut martori, stupoare!, si la ordonanta mi s-au cerut martori ! Ce rost are acesta ordonanta cind devine un proces identic cu primul? Mama s-a mutat cu copilul de 3 luni la o adresa necunoscuta si desi i -sa spus de catre instanta sa puna adresa noua la dosar in 3 zile, aceasta nu a aparut. Ca sa nu mai zic ca la dosar nu apare delaratia unui martor al adversarului, judecatoarea ridicind inocenta din umeri("o fi atsata unui alt dosar!"). Nici cererea judecatoarei catre Autoritatea tutelara pentru o noua ancheta la noul domiciliu al minorului nu apare... Neglijenta in serviciu ? Am facut sesizari la Protectia copilului si la Politie , acestia spunindu-mi ca daca nu am un program de vizitare ei nu pot face nimic! Adica eu nu mai stiu nimic de copil si numeni nu ma ajuta... Ce tara e asta, cind tre sa astepti 10 luni pentru un drept elementar? Mi-am intrebat avocata daca ma pot duce la biroul judecatoarei ca sa intreb daca nu a uitat cumva sa puna adresa la dosar, asa ca un tata ce vrea macar de Craciun sa-si vada copilul si cica n-ar fi o idee buna, s-ar putea sa nu ma primeasca. Deci, intrebarea este, cum fac eu sa aflu daca copilul meu EXISTA? Stiu ca suna dur, dar el nu exista acum pentru mine.
Am proces de stabilire program relatii personale cu minorul din mai 2009 si din cauza tergiversarii procesului (greva magistratilor, trucuri avocatesti ale adversarului...) am introdus Ordonanta presedintiala in noiembrie pentru a-mi putea vedea totusi copilul pe care mama refuza sa mi-l dea din martie 2009. Sintem divortati din 2007 si nu am facut atunci un program oficial pentru ca am fost naiv si am crezut ca ne putem intelege omeneste. Dupa ce ca la procesul pentru stabilire program mi s-au cerut martori, stupoare!, si la ordonanta mi s-au cerut martori ! Ce rost are acesta ordonanta cind devine un proces identic cu primul?
" ... pentru ca sunt convinsa ca incrancenarea si ura sunt reciproce... Copilul va veni singur la dumneavoastra... atunci cand va trebui... " Doua convingeri , una falsa , alta adevarata. De ce trebuie sa fiti convinsa ca fac astea doar ca sa lovesc mama? De ce e greu de crezut ca fac asta in primul rind pentru fiul meu si apoi pentru mine? Nu-mi urasc ex-sotia, cu mi-e mila de ea ca de un om bolnav, inconstient. Cum demonstrez eu ca copilul e arma ei, cind in justitie nu sint acceptate probe vidoe/audio/scrise, de ce trebuie sa fac eu treaba protectiei copilului, cum demomnstrez eu ca copilul e doar o gura de hranit si un corp de imbracat. II pasa instantei ca copilul imi este smuls din brate in plinsete sau ca mama ma balacareste de fata cu copilul (atunci ce sa mai zic de ce-o zice cind e singura cu el ...) ?
Asa stim noi in tara asta sa ne facem ca stim ce facem !
trist, dar adevarat...
avTodincaVeronica a scris:

Intr-adevar, e regretabil caun copil poate ajunge obiect de "lupta", de dispute. Parintii se gandesc ca isi fac rau unul altora, ca il fac pe "celalalt" sa sufere, insa in final, copilul are cel mai mult de suferit.
Insa dreptul dumneavoastra de a avea legaturi personale cu copilul trebuie respectat. Le mai zic si eu mamelor ca daca tatal este bun sa plateasca pensia de intretinere, atunci este bun si sa-si vada copilul... adica ma revolta si pe mine faptul ca banii pot fi considerati mai buni decat un parinte, respectiv tatal copilului...



Va dati seama ca sint unii pe care aceste "tertipuri' ii fac sa renunte la dreptul lor de a intretine relatii cu copilul ? Ma gindesc cu groaza si rusine ce as face daca m-as scirbi intr-o zi si m-as opri sa lupt. Si eu n-am cerut decit sa-mi vad copilul... N-am nimic cu mama lui, nu ma intereseaza razbunari sau sa o "aduc pe calea cea buna", ci faptul ca cineva trebuie sa-i spuna ca nu este patroana copilului daca de vorba buna nu intelege. Copilultrebuie lasat sa aleaga daca vrea sa-si vada tatal sau nu. Bineinteles ca as prefera sa obtin custodia lui, insa nu pot demonstra ca ceea ce sustin eu e mai adevarat decit elucubratiile ei, protectia copilului, statul, societatea ma pozitioneaza default sub ea ca tutore. Tot ce-mi ramine sa fac e sa astept ca la 10 ani copilul sa aleaga singur, asta daca intre timp ma mai poate vedea!
Asta am si spus, ca am angajat un avocat mai ales ca din partea piritei au transpirat unele indicii despre oribilitatile pe care urmeaza sa le sustina.

La ce va refereiti cind spuneti ca instanta ma poate "arde", adica nu-mi pot vedea copilul in timpul procesului ? Nu e destul ca nici macar nu mai pot vorbi la telefon cu el, darmai sa-l mai vad ? Cum cade in ochii judecatoarei faptul ca mi se interzice orice contact cu minorul, adica nu stiu unde este el in momentul de fata? Ce sa spuna pirita, poate ca a stat copilul la domiciliul meu 2 luni si nu l-am vazut bine??? Ce ma deranjeaza la sistemul judiciar romanesc e ca poti spune orice bazaconie sustinuta de martori mincinosi si conteaza impresia artistica. Eu pe adevar cistig oricind, insa poate nu in orice loc...
Revin cu ideea ca e stupid sa dovedesc ca mama nu ma lasa sa vad copilul, adica eu ma duc la tribunal doar din plictiseala, sa fac show, n-am ce face cu timpul liber? Am angajat si eu avocat pentru chestiuni neprevazute. Am un martor pe femeia cu care traiesc si care a stat 3 weekenduri cu mine si copilul, apoi a fost la o intilnire in public cu ex-sotia si copilul unde au iesit scintei , deci are ce povesti. Stie de nenumaratele tentative si rugaminti de a lua copilul. Al doilea martor este o fosta bona a copilului care poate povesti cum i se interzicea sa vorbeasca copilului despre mine sau sa ma lase sa-l vad in abseenta mamei. Nu stiu de ce nu este relevanta prezenta parintillor mei care pot spune de cind n-au vazut copilul, cum se simte copilul in prezenta mea si a lor, cum vorbeste pirita despre ei... Asta a spus-o judecatoarea! Adica cine stie mai bine situtia minorului decit cei apropiati lui? Nici nu se pune problema ca minorul sa nu vrea sa ma vada, pentru ca la 5 ani nu-l intreaba nimeni, daca l-ar intreba l-as cistiga. Cum poate pirita aduce martori din care unul nici nu il cunosc, nici nu a vazut vreodata cum este minorul in prezenta mea iar altul nu m-a vazut de vreo 2 ani? Ei pot declara orice bazaconie... N-am inteles de ce trebuie 2 termene, adica nu amindoi martorii ai fiecarei parti sint audiati la acelasi termen. Astfel trec aproape 6 luni de cind nu am putut avea relatii normale cu copilul meu. odonanta prezidentiala e un alt proces sau se poate cere in acelasi proces?