avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2003 soluții astăzi
Forum Activitate veroniquero

Activitate veroniquero

Buna ziua, Am preluat o firma, dupa decesul administratorului, isr persoana care se ocupa de contabilitate nu doreste sa predea actele contabile. Cum sa le recuperez? Care sunt procedurile de recuperare in acest caz?
Va multumesc si astept cu nerabdare o indrumare.
Discuție club sportiv
Buna ziua! stie cineva ce declaratii se depun pt un club sportiv, non-profit? declatia 101?
declaratii depuse
Răspuns la discuția presedinte rau intentionat
Multumesc pt indrumare. Voi incerca sa va tin la curent. Nu stiam k pot emite chitante fara stampila =D>
Buna ziua!

Sunt administrator cu atestat la o asociatie de proprietari si angajat cu carte de munca, caci asa a vrut presedintele de pe vremea cand am preluat eu actele de la fostul administrator. S-a facut o AG in care s-a stabilit un alt presedinte (deoarece acel presedinte a renuntat si nu a mai vrut sa aiba de a face cu nimeni) si un cenzor. Este vorba despre o curte cu mai multe locuinte. Acum , dupa 4 luni, acel fost presedinte s-a gandit ca nu are de gand sa plateasca restantele pe care le are si a inceput sa umble pe la locatari sa spuna tot felul de minciuni, sa-i sfatuiasca sa nu mai plateasca cheltuielile, ajungandu-se sa ramanem intotdeauna cu 2 facturi de apa restante - aceasta fiind cea mai mare. S-a facut o AG in care "majoritatea" l-a repus in functia de presedinte, si in cea de cenzor si in comitet alti locatari, cei alesi de el , bineinteles. A venit dupa stampila, caci conform legii sta la presedinte. I-am dat-o, iar cand am mers ca sa i-o cer sa incasez cheltuieli sau macar sa-mi puna o stampila pe chitantier nu a vrut. La aceasta AG a zis ca sa-mi dau demisia, si eu am acceptat, doar daca voi strange de la restantieri suma de contributii salariale ale sociatiei pt a plati personal la finante, nu ma incerd in el, minte tot timpul. Am fost la primarie, am facut sesizari si nici un ajutor nu am primit, ci dimpotriva s-au legat de mine.
Va rog sfatuiti-ma cum sa mai procedez ca sa pot recupera banii si sa-mi dau demisia? Tinand cont de faptul ca factura de apa de luna aceasta a luat-o si a strans fara chitantier bani (dupa ureche) de la restantieri si a platit o factura restanta, el nu vrea sa-si plateasca restantele si nici sa faca somatii la locatarii restantieri.
Intr-un final a chemat si politia, spunand ca refuz sa predau actele asociatiei, politia a venit si i-a spus sa vina cu mine sa incasez cand mai trebuie pt a putea plati la finante si pt a-mi da demisia.

Nu mai stiu ce sa ma fac.