avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Activitate Julian1

Activitate Julian1

dar cei de la firma de contabilitate au depus declaratie la anaf ?
Declaratile se pot rectifica?
pot actiona in judecata firma de contabilitate?
buna ziua,

Sunt administratorul unei firme de constructii, in urma cu cateva luni o echipa de muncitorii au plecat fara sa demisioneze , mentionez ca erau angajati cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Am rugat firma de contabilitate sa le desfaca contractul de munca, dara aceasta a refuzat pe motiv ca nu au cererii de demisie si au trecut in declaratile catre anaf cum ca acestia sunt activi ( adica eu platesc toate taxele pt ei)
Cum pot sa rezolv aceasta situatie? cine e vinovat firma de contabilitate care nu a desfacut contractul de munca sau muncitori care nu au depus demisia?
Prejudiciul meu (taxele platite pt ei) cum pot sa il recuperez?
Va multumesc
Care este termenul de prescriere?
Raspunsul politistului " sa vorbeasca cu d-na procuror...si apoi daca imi retrag sau nu plangerea?"
Buna ziua,

In 15 aprilie 2015 am angajat un sef de echipa (firma de constructii), i-am dat masina de servicii (un seat inca) pentru aprovizionarea cu materile de constructii.
Am contractat o lucrare in sub-antrepriza in alt judet si l-am trimis la aceasta lucrare.
La sfarsitul luni aprilie au intervenit probleme cu plata facturilor si am hotarat sa stopez lucrarea pana la plata acestora si am chemat echipa acasa, si le-am zis sa stea acasa pana la rezolvarea problemei.
Dupa cateva zile seful de echipa a facut o intelegere verbala cu firma de la am contractat lucrarea ca va finaliza lucrarea si va lua bani pt tot si pentru ce era deja realizat, si-a facut echipa cu prieteni si neamurile lui si a mers si a finalizat lucrarea, dar surpriza a venit la sfarsit cand intelegerea a cazut si nu au fost platiti.
Toate acestea le-am aflat cand a venit la mine sa ii platesc eu oameni, am refuzat categoric , dupa aceasta au inceput cu amenitarii si a refuzat sa imi inapoieze masina pe motiv ca o pastreaza ca si garantie pana sa ii dau bani.
in 15 iunie am desfacut contractul de munca si am incercat pe cale amiabila sa recuperez masina , dar fata succes intre timp acesta a dat masina unui muncitor din echipa lui ca si garantie.
in 27.07.2015 am depus plangere la parchet pentru abuz de incredere, Cecetarile inca nu sau finalizat, ieri 23.11.2015 am fost impreuna cu politia si am ridicat masina am constatat ca lipsesc sculele din ea, roata de rezerva si si prezinta defectiuni la motor. Toate cheltuielile au fost suportate de mine.
Masina in prezent se afla in curtea politiei sigilata ( nu stiu cand o recuperez).
Intrebarea este o sa pot sa imi recuperez pierderile ( cheltuieliel pt reparatia masinii, lucrurile lipsa, perioada in care masina nu a adus nici un venit peste 170 zile). iar bani pentru lucrare nici in ziua de azi nu i-am luat (o sa fie alt proces).
Politia ma tot preseaza sa retrag plangerea ca sa im recuperez masina. Adevaratul motiv este : sora acestui sef de echipa este colega cu politisti care au efectuat cercetarile.

Ce ma sfatuiti sa fac mai departe?
Eu stiam ca obligatia sa radieze revine vanzatorului de acea nu mi-am facut griji.
Cu camionul nu am circulat deloc , a fost vandut pe bucati la fier vechi, numerele si actele au ramasla el nu stiu ce a facut cu ele eu nu am avut cum sa radiez masina.
in citatie spune ca pe baza declaratiei unui martor care nu a fost de fata la tranzactie am fost numai eu si el ( avea nevoie disperata de bani) eu l-am in informat de 2 ori dupa ce am luat camionul sa mearga sa radieze masina dar raspunsul din partea lui era ca ca nu are timp.
Buna ziua,

Problema e un pic mai delicata, in urma cu 2 ani am cumparat un camion (ma rog o epava pentru fier vechi), am cumparat-o fara nici un contract i-am dat bani cati a cerut pentru ea si am luat camionul.
In urma cu cateva saptamani persoana de la care am cumparat ma contacteaza si ma ameninta sa ii platesc impozitul pentru camion pentru doi ani peste 3000 RON, amenintarea consta in faptul ca o sa am probleme mari cande o sa ne intalnim (respectivul lucreaza in MAI) si de doua saptamani primesc citatie acasa de la instanta.
Ce pot face in aceasta situatie?

Va multumesc,