Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Situatie angajati care nu au demisionat dar nici nu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Situatie angajati care nu au demisionat dar nici nu s-au prezentat la lucru

buna ziua,

Sunt administratorul unei firme de constructii, in urma cu cateva luni o echipa de muncitorii au plecat fara sa demisioneze , mentionez ca erau angajati cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Am rugat firma de contabilitate sa le desfaca contractul de munca, dara aceasta a refuzat pe motiv ca nu au cererii de demisie si au trecut in declaratile catre anaf cum ca acestia sunt activi ( adica eu platesc toate taxele pt ei)
Cum pot sa rezolv aceasta situatie? cine e vinovat firma de contabilitate care nu a desfacut contractul de munca sau muncitori care nu au depus demisia?
Prejudiciul meu (taxele platite pt ei) cum pot sa il recuperez?
Va multumesc
Julian1, utilizator
firma de contabilitate e de vina,acu dvs trebuie sa aveti un pontaj ,o prezenta la seviciu ,
si i se desface contractu pt neprezentare la locul de munca.
mai multe cititi
www.avocatnet.ro/content/for...
pot actiona in judecata firma de contabilitate?
1. Daca ei nu au lucrat ii pontati nemotivat si nu mai platiti nimic pentru ei chiar daca apar inca in numarul de salariati ai dvs. (deci nu aveti ce recupera).

2. Apoi ii concediati pentru absente nemotivate (art. 61, lit.a) din Codul muncii).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
dar cei de la firma de contabilitate au depus declaratie la anaf ?
Declaratile se pot rectifica?
Declaratiile se pot rectifica.

Nu firma de contabilitate decide incetarea raportului de munca,ci angajatorul.
Cornel Vasile, Consilier juridic