Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia

daca ma poate ajuta cnv ... Am plecat dela fostu loc demunca. fara a vrea cei deacolo sa imi dea lichidarea la ziii si am plecat asa.... normal din cate am auzit la 3 zile neprezentate ar trebui sa imi desfaca contractu demunca nu ? dar am auzit dela niste colegi ca nu vor sa mil desfaca casa !!!!!!!!! nu imi dau seama dece vor asta ce pot sa fac ??? #-o
Sunt prea multe necunoscute in expunerea dvs.
Cand ati plecat de acolo, ati depus o hartie de demisie? Sau nu?
Daca ati depus, atunci erau obligati sa va accepte demisia si sa actioneze mai departe in consecinta. Cum a fost?
la angajare am semnat si demisia... acum cand i.am anuntat ca vreau sa plec si sa imi aduca lichidarea la zii nu au fost deacord au zis ca trebe sa stau 15 zile ca doar cu preaviz daca vreau si eu nu am .mai putut sa stau ca eram chemat la noul servici...
omega12345, utilizator
omega12345 a scris:
... la angajare am semnat si demisia...

Asta nu a fost tocmai corect !!

Cat despre preaviz, da, ar fi trebuit sa il respectati. In caz ca nu il respectati, vi se poate imputa o abatere disciplinara in baza careia vi se poate desface disciplinar contractul de munca.
Cum adica la angajare ai semnat si demisia?
Daca ai plecat doar asa, dupa 3 zile lucratoare de neprezentare la locul de munca, ei vor desface contractul disciplinar.
Demisia este o notificare iar daca angajatorul nu renunta la preaviz, se va desface disciplinar.
Nu vad ce legatura are casa..#-o
Cred ,in situatia dvs, ca este vorba despre o demisie in alb.

Legislatia muncii nu prevede nici un fel de sanctiune pentru astfel de practici.
Chiar daca ati dat o ”demisie in alb” si in cazul in care angajatorul se va folosi de ea, aceasta poate fi contracarata prin mijloacele de proba prevazuta de lege