avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate kris77

Activitate kris77

Discuție CESIUNE DATORII
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: o firma A are o datorie catre firma B in urma facturarii cu TVA.
1.Asociatul din firma A poate prelua datoria catre firma B, ca si persoana fizica prin cesiune de datorie, este legal?
2.Ce implicatii are dpdv a TVA?
3. Se pot efectua plati mai mari de 5000ron catre firma B in numerar, daca debitorul este persoana fizica?
Astept raspuns.
Multumesc
Discuție divort
Buna ziua
In primul rand LA MULTI ANI!, am o intrebare, se poate divorta la notar conform legii 202/2010 pe cale amiabila daca sunt 2 copii minori si nu este cazul de partaj?Daca da, cat ar costa si cat ar dura?
Multumesc.
Am gasit o precizare utila
Secretarul de stat in Ministerul Muncii, Theodora Bertzi a precizat ca in cazul mamelor care vor avea doua nasteri consecutive, fara reluarea activitatii, se va lua in calcul salariul pe ultimele 12 luni obtinut inainte de prima nastere si nu indemnizatia primita pentru primul copil.
Multumesc pt.raspuns, dar nu mi se pare corect. De ce nu se ia in calcul stagiul efectiv realizat anterior primei nasteri, daca tot au hotarat 85%?
Poate in normele de aplicare ce vor aparea (cine stie cand) va da posibiliatatea de optiune intre 85% si indemnizatia de 600.
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire referitoare la baza de calcul pt 85%: am nascut primul copil in 22 ianuarie 2007 si am intrat in CIC 1 in data de 05.04.2007 (dupa cele 126 zile de concediu de maternitate); in 19 august 2008 am nascut al doilea copil.
Intrebarea mea este care stagiu de cotizare se ia in calcul:
- realizat anterior primei nasteri astfel: 12 luni (ianuarie 2006-ianuarie 2007 sau martie 2006-martie 2007)?
- indemnizatia de 600 aferenta primului CIC (august 2007-august 2008)?
Multumesc anticipat pentru raspuns.