Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... CESIUNE DATORII
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

CESIUNE DATORII

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: o firma A are o datorie catre firma B in urma facturarii cu TVA.
1.Asociatul din firma A poate prelua datoria catre firma B, ca si persoana fizica prin cesiune de datorie, este legal?
2.Ce implicatii are dpdv a TVA?
3. Se pot efectua plati mai mari de 5000ron catre firma B in numerar, daca debitorul este persoana fizica?
Astept raspuns.
Multumesc
1. Puteti incheia un contract de novatie prin schimbare de debitor;
3. Din cate stiu persoanele fizice pot face plati mai mari de 5000 lei, interdicitia vizeaza numai persoanele juridice.
2. Nu stiu sigur, asa ca prefer sa ma abtin. Poate va ajuta un consultant fiscal sau un contabil.