avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... CESIUNE DATORII
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

CESIUNE DATORII

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: o firma A are o datorie catre firma B in urma facturarii cu TVA.
1.Asociatul din firma A poate prelua datoria catre firma B, ca si persoana fizica prin cesiune de datorie, este legal?
2.Ce implicatii are dpdv a TVA?
3. Se pot efectua plati mai mari de 5000ron catre firma B in numerar, daca debitorul este persoana fizica?
Astept raspuns.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 14:56, 30 Martie 2011
1. Puteti incheia un contract de novatie prin schimbare de debitor;
3. Din cate stiu persoanele fizice pot face plati mai mari de 5000 lei, interdicitia vizeaza numai persoanele juridice.
2. Nu stiu sigur, asa ca prefer sa ma abtin. Poate va ajuta un consultant fiscal sau un contabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon plati numerar Bossde_Boss Bossde_Boss Buna ziua! Cat mai e plafonul de plati si incasari numerar intre firme? De exemplu daca efectuez transporturi si facturez o suma ce depaseste 5000 lei (am ... (vezi toată discuția)
Factura externa in ron + incasare ooopsss ooopsss Buna ziua , Am si eu o intrebare: se pot emite facturi externe fara TVA in RON ? acestea se pot incasa cu chitanta chiar daca suma este mai mare de 5000 ... (vezi toată discuția)