avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate elena_if

Activitate elena_if

Buna ziua,

Am intampinat urmatoarea problema si as dori sa primesc parerea dvs vis-a-vis de de aceasta.
Lucrez la o societate cu raspundere limitata care a primit o factura din germania cu piese, factura emisa cu tva desi societatea nostra este inregistrata in scopuri de tva, iar pe factura este trecut CIF nostru.
Tot pe factura este mentionat ca in conformitate cu legislatia europeana acesta factura este purtatoare de TVA iar TVA va fi returnat dupa plata facturii.
As dori sa imi spuneti cum sa tratez factura din pct de vedere fiscal. Nu stiu daca este cazul sa fac taxare inversa ...drept urmare nu cred ca trebuie declarata pe 390VIES.
Intrucat legislatia in ceea priveste achizitiile intracomunitare s-a inasprit...as dori parerea dvs avizata
Va multumesc anticipat ptr raspuns
Buna ziua,
Lucrez la societate comerciala care a primit din Austria o factura emisa de o persoana fizica autorizata din aceasta tzara, emisa de un inginer ce a facut evaluarea unui bun imobil apartinind societatii noastre imobil aflat pe teritoriul Romaniei.
Mentionez ca evaluarea s-a facut pe baza documentelor trimise de noi in Austria..nefiind necesara deplasarea lui in Romania.
Din pacate am facut plata integrala a facturii, fara sa tin cont ca este un venit obtinut de o perosoana nerezidenta, si astfel si nu am oprit impozitul aferent acestui venit.
Am citit conventia de evitare a dublei impuneri cu Austria iar art 14 spune :

Profesii independente
1. Veniturile realizate de un rezident al unui stat contractant din exercitarea unei
profesii independente sau a altor activitati cu caracter independent sunt impozabile numai
în acest stat, în afara de cazul în care acesta dispune de o baza fixa la dispozitia sa în
celalalt stat contractant în scopul exercitarii activitatilor sale. Daca dispune de o astfel de
baza fixa, venitul se impune în celalalt stat contractant, dar numai acea parte din venit
care este atribuibila acelei baze fixe.
2. Expresia profesii independente cuprinde în special activitatile independente cu
caracter stiintific, literar, artistic, educativ sau pedagogic, precum si exercitarea
independenta a profesiilor de medic, avocat, inginer, arhitect, dentist si contabil.

Parerea mea este ca nu ar trb sa ii retin impozit daca citesc acest art..insa cf codului fiscal..este clar persoana fizica nerezidenta.
CAre este parerea voastra ? Platesc impozit pentru aceasta factura ?