avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate turcuirimia

Activitate turcuirimia

Răspuns la discuția Cercetare Disciplinara
Astazi mi s-a comunicat si e insemnat in cartea de munca. Sunt suspendat conform art.61, lit. a. Imi pot prezenta demisia si in ciuda acestui fapt?
Răspuns la discuția Cercetare Disciplinara
George27 a scris:

Din moment ce s-a finalizat cercetarea disciplinara,de ce nu accepta demisia? Ce abatere grava ati avut? Parerea mea este sa o trimiteti/predati inca o data la secretariat,sa luati nr de inregistrare si sa asteptati sa treaca preavizul.


cercetarea disciplinara inca nu e finalizata
Răspuns la discuția Cercetare Disciplinara
Multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru ajutor.
Din pacate nu mi s-a oferit nici un numar de inregistrare. Dar mi-a zis clar ca nu o accepta deoarece sunt in cercetare disciplinara. Ma pot adresa I.T.M in vreun fel?
Multumesc anticipat pentru viitoarele raspunsuri
Buna ziua,

Intampin urmatoarea problema ca angajat.
Sunt cercetat disciplinar din varii motive. Am depus demisia demisia cu preavizul necesar de 15 zile calendaristice si superiorul meu direct a semnato. Problema este ca la 2 ore sunt sunat de catre secretara si mi se comunica ca nu mi se accepta demisia pe perioada pe care sunt cercetat disciplinar. Tind sa prezicez ca nu am voie la locul de munca dar sunt platit ca si cand as fi prezent. Convocarea cu dansii deja am avut am participat am copie dupa declaratia semnata de catre mine si "judecatori" daca mi se permite o astfel de abordare si doresc sa stiu urmatprul lucru. In contractul individual de munca pe care il am semnat nu scrie nimic despre nici un fel de restrictie in a-mi prezenta demisia. Este legal ceea ce fac ei? Mi s-a comunicat ca decizia vine direct de la juristi si ca ei au spus ca este in regula. Le-am cerut sa ma sune sa imi zica exact litera din codul muncii care le da acest drept si nu m-au m-ai sunat? Ce pot face in cazul acesta?
NUP a scris:

exista inca un topic cu acelasi subiect :numere expirate
eu am stat cca 4-5 luni, permisul mi-a fost suspendat pe 3 luni, primit SUP si 400 + 50 lei amenda.In cazul unchiului tau cred ca spaga ca sa scape e 4000 amenda.faceti un flagrant pt militienii respectivi

iti dau dreptate dar daca ii zic asa ceva se speria sa faca flagrant la politisti:|
va multumesc frumos pentru promptitudine o intrebare as mai avea.Cu carnetul ce se intampla?
Buna ziua va urez un an nou cat mai fericit la toata lumea.
Unchiul meu a fost oprit de un echipaj de politie deoarece avea numere rosi la masina care din pacate erau expirate de 4 zile:( si va intreb in numele lui cum va evolua acest caz? iar a doua intrebare este intre cat si cat este valoarea amenzi pentru circularea cu nr rosi expirate de 4 zile sau unde ma pot documenta chiar eu.Va intreb acest lucru deoarece lui i-au fost solicitati 4000 mii lei amenda.
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.