avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1836 soluții astăzi
Forum Activitate jalique

Activitate jalique

Discuție testamente
buna ziua. as vrea un sfat, incerc sa fiu concisa. un unchi- var primar cu tatal meu-, sotia decedata, fara copii, vrea sa-mi lase mie apartamentul in care locuieste. prima varianta;vinzare-cumparare, ca sa nu fie atacabila. n-as prea vrea, insist pe testament. exista o nepoata de sora, dar tocmai aceasta trebuie exclusa. anterior a existat un testament intre cei doi soti, totul era lasat sotului supravietuitor, tocmai sa nu apara pretentii. acum, un nou testament in favoarea mea, cit ar fi de atacabil? sau, daca se lasa cite ceva fiecarui posibil mostenitor: carti, farfurii, un tablou, etc, si mie apartamentul, e atacabil? multumesc.
buna ziua,
as dori sa stiu cum se pot deconta serviciile medicale primite in tarile UE, in conditiile in care am domiciliul aici, in Ro. am citit legislatia de pe site-ul CNAS, dar se refera la cvei care lucuiesc temporar acolo. Adica, eu as vrea sa o duc pe mama sa o internez pentru investigatii si tratament-eventual, in Germania; este posibil ca sa ni se deconteze spitalizarea?