avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate Gia Surdu

Activitate Gia Surdu

Va multumesc pentru raspuns. Dar eu ii fac plangere penala in Ro iar el este in UK, asa ca nu cred sa-l deranjeze prea tare. Eu sunt aici, ei sunt acolo - ce-mi ramane de facut? cat dureaza sa ajunga aceasta pangere din Ro la el, mai ales ca nu stiu nici macar adresa unde locuieste in Manchester, stiu doar locul de munca. Am senzatia ca pot sa ma dau peste cap si tot nu-mi mai vad copilul. Ceea ce este inacceptabil.
Buna seara.
Copilul meu de 12 ani a plecat in vizita in Marea Britanie unde tatal sau s-a stabilit acum 5 luni. Fiind acolo, dintr-o data s-a hotarat sa ramana, desi nu mi-a spus nimic despre asta inainte de plecare. In sentinta de divort se mentioneaza "copilul va fi incredintat parintilor", deci custodie comuna, dar fara program de vizitare sau alte reguli stabilite. La plecare, si eu, mama, si tatal am dat declaratii notariale pentru plecarea lui din tara pe o perioada DETERMINATA 6-26 august 2015. In cazul in care copilul meu nu este in avionul din data de 26 august, ce pot face? Eu nu sunt sub nici o forma de acord sa ramana acolo. Mi-am manifestat nemultumirea prin diverse mesaje pe whatsapp sau chiar pe email, iar tatal mi-a scris ca nu mai vorbeste cu mine. Copilului ii scriu si nu-mi raspunde, tatal fiind purtatorul de cuvant.
Chiar si in cazul in care copilul chiar ar vrea sa ramana acolo, parerea mea nu inseamna nimic? Eu pot sa nu fiu de acord dar tatal sa-l inscrie la scoala si sa-l tina departe de mine? Pana la urma custodia este comuna si asta nu inseamna ca eu nu-mi mai pot vedea copilul daca asa vrea tatal sau daca asa l-a convins pe el sa spuna.
Va rog sa-mi spuneti ce-mi ramane de facut asa incat copilul meu sa stea si cu mine macar jumatate din an.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
multumesc foarte mult!
As vrea sa specific ca lunile noiembrie si decembrie voi merge la serviciu si voi avea acolo un venit impozabil, dar ce se intampla cu celelate 9 luni (se cer veniturile pe 12 luni) in care eu am fost platita de asigurarile sociale? nu se considera venit? cel de-al doilea copil il cresc fara nici un venit?
Buna ziua.
In acest moment sunt acasa in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani. Acest concediu se termina in luna noiembrie a acestui an, iar eu sunt din nou insarcinata si ar trebui sa nasc la sfarsitul lunii decembrie. In acest caz, care va fi suma pe care o voi primi-o ca venit lunar dupa nasterea celui de-al doilea copil? In acest moment, veniturile mele pe care le primesc de la asigurarile sociale sunt de 3900 lei (85 % din veniturile pe ultimul an anterior primei nasteri) + 200 ron indemnizatia pentru bebe.
Va multumesc pentru ajutor.
ma scuzati, dar nu stiu ce inseamna "servitute" si cum ma ajuta asta sa micsorez latimea drumului de acces. parcela fiind un dreptunghi cu latura mica de 26 si latura mare de 380m, toate parcelele in afara de prima NU au acces la drum, asa ca au nevoie fiecare in parte; servitutea este legiferata ca dimensiuni?
am depus deja actele la primaria magurele pentru certificatul de urbanism; dar nu exista o lege care sa impuna o regula valabila in toata tara? fiecare oras sau comuna are reguli proprii? cine face aceste reguli pana la urma? pot fi ele atacate in instanta?
pai eu l-as face de 5 m, dar daca apoi nu primesc autorizatie de constructiepentru ca drumul nu are 9 m asa cum a cerut ea? exista vreo lege care sa stipuleze latimea minima a unui asemenea drum de acces?
buna ziua. detin un teren de 1 ha (26 m / 380 m aprox) si as dori sa-l dezmembrez in 5 parcele. terenul se afla in magurele - ilfov. va rog sa-mi spuneti ce latime trebuie sa aiba acest drum de acces la parcelele din spate, conform legii. arhitecta primariei magurele imi cere o latime de 9 m ceea ce mi se pare aberant de mult - avand in vedere si dimensiunile terenului, as pierde in jur de 3.400 mp din 10.000 mp, iar drumul ar avea latimea unei sosele cu 4 benzi!!!! ce spune legea? va multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
buna seara
stiti cumva daca hotararea guvernului de a pune plafon maxim 4000 lei acestei indemnizatii a aparut in monitorul oficial? din toate declaratiile guvernului reiese ca vor pune aceasta lege in aplicare din 1 ianuarie, numai ca cei care trebuie sa o aplice habar nu au despre ce este vorba.
multumesc.