avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate roc_sy

Activitate roc_sy

Legea 288/2010 specifica faptul ca actul aditional acceptat tacit (deci cel dupa care acum este reglementat contractul de credit) trebuie anulat printr-o notificare din partea clientului sau bancii in termen de 60 de zile de la publicare, adica pana pe 2 martie.
Nu este logic, dar asa spune legea...deci tb sa notificati banca pentru a reveni la contractul initial
Am contract de credit la Volksbank pentru care am refuzat actul aditional propus in baza ordonantei 50/2010.
Acum doresc sa notific banca pentru a reveni la conditiile de dobanda din contractul initial, intrucat ei au modificat calcularea dobanzii in baza acordului tacit.

Daca fac aceasta notificare, inseamna ca mi se va aplica si comision de rambursare anticipata, asa cum era prevazut in contractul initial, sau acesta ramane 0?
La cumpararea apartamentului nu am primit de la fostul proprietar cadastrul. Mai tarziu am aflat ca acesta trebuia sa imi dea si cadastrul in original. Ce pot face acum? Mentionez ca apartamentul a fost cumparat prin credit imobiliar.
Daca as vrea sa il vand acum ce ar trebui sa fac? Precizez ca la una din bai am deplasat un zid de 1 m(care contine usa) mai in fata cu 1 m, marind astfel suprafata baii. Nu am proiect pentru aceasta modificare.

Multumesc pentru toate informatiile