avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... de ce trebuie sa anulez actul aditional cf oug 50/2010
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

de ce trebuie sa anulez actul aditional cf oug 50/2010

Am un credit ipotecar din 2007.Anul trecut cand am primit actul aditional cf OUG 50/2010 nu l-am semnat deoarece mi s-au introdus si alte clauze abuzive in actul aditional si am facut notificare in scris cu nr de inregistrere ca nu sunt de acord cu actul aditional.
Inteleg ca, conform legii 288/2010 ar trebui sa anulez actul aditional? De ce? Sa revin la contractul semnat intial in 2007?
Asta e logica?
Cel mai recent răspuns: MONICA ROXANA Voinea , Consultant credite si finantari 22:25, 6 Februarie 2011
Ce sa anulati daca nu ati semnat actul aditional si nu ati fost de acord cu el?
Logica e ca sunteti la contractul initial.
Daca nu am semnat actul aditional,inseamna accept tacit, OUG 50/2010 nu se aplica si contractelor in derulare,dar in actul aditional banca a adaugat si alte claze cu care nu sunt de acord.Deci,logica este ca trebuie anulat actul aditional,pentru a nu mi se aplica clauzel;e adaugate cu care nu am fost de acord.
[ link extern ]
Legea 288/2010 specifica faptul ca actul aditional acceptat tacit (deci cel dupa care acum este reglementat contractul de credit) trebuie anulat printr-o notificare din partea clientului sau bancii in termen de 60 de zile de la publicare, adica pana pe 2 martie.
Nu este logic, dar asa spune legea...deci tb sa notificati banca pentru a reveni la contractul initial
Notificati banca din nou, in scris, in termenul legal de 60 de zile de la publicarea legii in MO si solicitati anularea prevederilor acelui act aditional acceptat in mod tacit. In acest fel, veti reveni la prevederile initiale ale contractului de credit, eliminand acele clauze abuzive cu care nu ati fost de acord (motiv pentru care nu ati acceptat prevederile acelui act aditional formulat in baza OUG 50/2010).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 288/2010 stroely stroely Buna ziua, Am cateva nelamuriri referitoare la o prevedere a Legii 288/2010. Speta este urmatoarea: In anul 2007 am semnat un contract de leasing financiar ... (vezi toată discuția)
Atentie. l.288/2010 pt aprobarea oug 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori ContSters158230 ContSters158230 Conform Legii Lege nr. 288/2010 - pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru ... (vezi toată discuția)
Legea 288/2010 (oug 50/2010) bogdy_11 bogdy_11 buna ziua! sunt nou pe forum si in primul rand va salut pe toti! apoi, as avea nevoie de cateva lamuriri : - nu stiu daca s-au stins \"litigiile\" dintre ... (vezi toată discuția)