Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Legea 288/2010 (oug 50/2010)
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Legea 288/2010 (oug 50/2010)

buna ziua!
sunt nou pe forum si in primul rand va salut pe toti!
apoi, as avea nevoie de cateva lamuriri :
- nu stiu daca s-au stins "litigiile" dintre clienti si [editat], motiv pentru care va supun atentiei urmatoarele : actul aditional propus de banca a fost refuzat de mine (anul trecut), iar din acel moment banca nu mi-a mai propus nici un alt act aditional; prin luna mai 2011 am facut sesizare la ANPC si mi-au dat un raspuns cel putin bizar : mi-au spus ca actul aditional a fost acceptat tacit pentru ca EU NU L-AM SEMNAT (conf art 95 alin 5 oug50/2010), si ca aveam la dispozitie 60 de zile pt a-l denunta! REPET : eu am refuzat/denuntat in scris actul aditional nr 2, iar ei mi-au spus ca NEFIIND SEMNAT a fost implementat tacit!!!
Acum intreb si eu : legea 288/2010 nu face referire decat la actele aditionale NESEMNATE si nu zice nimic de actele aditionale REFUZATE; pierd eu ceva sau ANPC are dreptate?
gi-jane2, moderator
Actul refuzat la semnare prin notificare scrisa are alte efecte juridice de cat un act nesemnat.
multumesc foarte mult de raspuns!
si in acest caz, conventia de credit in baza la ce act se deruleaza?
In baza contractului de credit.
dar contractul de credit nu este in conformitate nici cu OUG50/2010 si nici cu L288/2011...este contractul de credit initial (incheiat in 2007).
credeti ca este oportuna o (re)negociere sau direct atacarea acestuia in instanta ?
Domnule, daca nu ati semnat actul aditional, nu vi se aplica prevederile OG 50/1010. V-ati facut-o cu mana dumneavoastra. Succes!