avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Legea 288/2010 (oug 50/2010)
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Legea 288/2010 (oug 50/2010)

buna ziua!
sunt nou pe forum si in primul rand va salut pe toti!
apoi, as avea nevoie de cateva lamuriri :
- nu stiu daca s-au stins "litigiile" dintre clienti si [editat], motiv pentru care va supun atentiei urmatoarele : actul aditional propus de banca a fost refuzat de mine (anul trecut), iar din acel moment banca nu mi-a mai propus nici un alt act aditional; prin luna mai 2011 am facut sesizare la ANPC si mi-au dat un raspuns cel putin bizar : mi-au spus ca actul aditional a fost acceptat tacit pentru ca EU NU L-AM SEMNAT (conf art 95 alin 5 oug50/2010), si ca aveam la dispozitie 60 de zile pt a-l denunta! REPET : eu am refuzat/denuntat in scris actul aditional nr 2, iar ei mi-au spus ca NEFIIND SEMNAT a fost implementat tacit!!!
Acum intreb si eu : legea 288/2010 nu face referire decat la actele aditionale NESEMNATE si nu zice nimic de actele aditionale REFUZATE; pierd eu ceva sau ANPC are dreptate?
Ultima modificare: Duminică, 25 Septembrie 2011
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: bogdy_11 , utilizator 09:23, 28 Septembrie 2011
actul aditional a fost REFUZAT prin notificare scrisa!...deci nu stiu daca poate fi considerat un act NESEMNAT, atata timp cat el este REFUZAT(am luat la cunostinta despre continutul sau, l-am citit si nu am fost de acord cu el, fapt materializat printr-o notificare)!
...aici este marea mea dilema...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare comision risc fix imih imih am un credit personal cu rate lunare fixe in RON exista un comision de risc FIX care a fost inclus in suma de rambursat la momentul initial (adica am luat x ... (vezi toată discuția)
O.u.g. 50/2010 bazilica2003 bazilica2003 Va salut, Am fost instiintat prin sms de catre banca la care am luat un credit auto (***-**) ca sa ma prezint sa semnez un act aditional in conformitate cu ... (vezi toată discuția)
De ce trebuie sa anulez actul aditional cf oug 50/2010 liveomars liveomars Am un credit ipotecar din 2007.Anul trecut cand am primit actul aditional cf OUG 50/2010 nu l-am semnat deoarece mi s-au introdus si alte clauze abuzive in ... (vezi toată discuția)