Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru pierdut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru pierdut

La cumpararea apartamentului nu am primit de la fostul proprietar cadastrul. Mai tarziu am aflat ca acesta trebuia sa imi dea si cadastrul in original. Ce pot face acum? Mentionez ca apartamentul a fost cumparat prin credit imobiliar.
Daca as vrea sa il vand acum ce ar trebui sa fac? Precizez ca la una din bai am deplasat un zid de 1 m(care contine usa) mai in fata cu 1 m, marind astfel suprafata baii. Nu am proiect pentru aceasta modificare.

Multumesc pentru toate informatiile
Nu este o tragedie ca nu ai primit originalul acestui cadastru pentru ca el fiind intocmit in doua exemplare se neglijeaza adesea fiind lasat pe la diferite institutii Poti solicita in calitate de actual proprietar o copie conforma cu originalul de la Oficiul National de Cadastrui si Publicitate Imobiliara -serviciul de cadastru -biroul teritorial
Daca ai efectuat aceste modificari trebuia sa ai la baza o autorizatie si recomand sa soliciti o noua masuratoare si astfel a documentatei cadastrala noua