Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament adjudecat prin licitatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament adjudecat prin licitatie

vreau sa cumpar si eu un apartament adjudecat prin licitatie de la o persoana kre nu mi s-a parut foarte credibila si serioasa!acest apartament a fost adjudecat de aceasta persoana prin licitatie si a intrat in posesia lui prin printr-un executor judecatoresc.la prezentarea apartamentului mi-a aratat doar acea hotarare judecatoreasca prin care el este proprietarul de drept si un extras de carte funciara dar care nu mai este valabil fiindca acesta era datat din noiembrie 2008 si din cate stiu eu acesta este valabil numai 3 zile iar despre cadastru mi-a zis k nu il are!am fost impreuna la un notar si acesta mi-a zis k toate actele sunt in regula si k se pate face vanzarea si dar despre cadastru mi-a zis k se poate k la cumparare acest apartament cand a fost inscris la fisc akolo sa se fi lasat si cadastrul in original si nu copie cum era normal!va rog sa imi dati si mie niste detalii si unde pot sa ,ma interesez despre acest apartament!
Dle Gogu Gogutz!
Dumneavoastra trebuie sa faceti in felul urmator:
--mergeti la biroul de carte funciara si solicitati un extras informativ referitor la proprietatea pe care dvs doriti sa o cumparati;
--solicitati de asemenea si copie dupa dosarul cadastral fiind dosarul original ramane la biroul de carte funciara 1 exemplar si 1 exemplar la Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara
--in acest fel o sa va convingeti cine este proprietar si daca respectivul este adevaratul proprietar!
Apartamentul este liber?> Ati putut intra in el? Fiindca de obicei aceste apartamente sunt ocupate de fostii proprietari care le-au pierdut datorita neachitarii creditelor contractate.:D