Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Balcon la parter construit fara autorizatie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Balcon la parter construit fara autorizatie

Buna ziua, doresc sa cumpar un apartament la parterul unui bloc. Acest apartament are construit pe toata lungimea apartamentului un balcon, fara autorizatie de constructie. Proprietarul mentioneaza ca acest balcon a fost construit in 1994 si ca nu beneficieaza de nici un act asupra lui, doar de o amenda data de primarie in anul respectiv, in urma unei plangeri facute de un vecin.
Lucrul cel mai nostim este ca apartamentul figureaza la fisc din anul 1995 si cu balconul construit. Proprietarul aratandu-mi scrisoarea primita de la primarie cu suprafata trecuta la impozit si cadastrul facut recent(in cadastru figureaza cu 50 mp iar la primarie cu 64 mp).
Acum intrebarea este Ce pot sa fac avand in vedere ca am consultat 2 avocati si mi-au spus lucruri contradictorii iar cei de la imobiliare nu mai spun?

Va multumesc!
Cred că problema cu balconul se poate rezolva așa;
- după ce deveniți proprietar, balconul fiind o construcție executată înainte de 2001 nu-i mai trebuie AC. dar pentru intabularea acestuia veți solicita un certificat de atestare fiscală prin care se atestă achitarea tuturor obligațiilor fiscale datorate bugetului local. și încă un certificat tot de la primărie prin care să se ateste faptul că această construcție a fost executată înainte de 2001(dovada este amenda dată în 1994) Cu cele 2 mergeți la CF-BIROUL LOCAL - și vi le înregistrați ca anexă la proprietatea-apartament dobândită inițial. Vedeți că probabil va trebui o mică schiță cadastrală. Succes!!!!!!!!!!