Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrarea in legalitate cu balcon contruit la parter
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrarea in legalitate cu balcon contruit la parter

buna seara.

problema sta in felul urmator:

avem in plan sa cumparam apartament la parter + balcon.
balconul apare in acte ( act vanzare cumparare - documentatie topo - releveu apartament ) ... pana aici totul pare ok, dar, nu are autorizatie de constructie.

proprietarul spune ca, in 2001 cand l-a cumparat, balconul era deja construit, el doar l-a imbunatatit ( era din tabla, l-a facut din BCA + termopan ).

Intrebarile mele sunt:
- balconul este in legalitate?
- este necesar sa fac autorizatie de constructie pentru el?
- ce probleme pot apare in cazul in care cumpar apartamentul si balconul nu are certifcat de constructie?

Va multumesc.
Verificati extras de carte funciara
Daca balconul nu are formalitatile legale,la eventual control,chiar daca a fost construit/
modernizat cu ani in urma,exista riscul sa fiti amendati,eventual sa aduceti terenul la forma anterioara interventiei
- puneti-l pe actualul proprietar sa intre in legalitate cu balconul;
pot apare probleme;
proprietarul sa faca o cerere la primarie si sa obtina un certificat de urbanism (CU)pentru "Construire balcon-intrare in legalitate".Nu va fi amendat daca face dovada ca a fost construit cu mai mult de doi ani in urma;
dupa aia,trebuie contactat o firma de proiectare sau un arhitect autorizat(PFA sau cu cabinet de arhitectura) care sa intocmeasca documentatia pentru eliberare autorizatie de construire(AC);
prin CU se vor impune unele conditii: expertiza tehnica intocmita de un expert tehnic atestat MLPTL,verificare de catre un verificator atestat MLPTL(poate fi aceeasi persoana,daca are ambele atestari),aviz ISC(insp.in constructii)aviz pompieri si dupa caz(cate bordeie atatea obicee) acceptul notarial al celorlalti proprietari(terenul pe care este construit balconul este proprietatea tuturor proprietarilor,in cota indiviza);
nu stiu cum este construit balconul,dar regula este sa fie pe spatele blocului si pe aceeasi verticala cu balcoanele de la etajele superioare;altfel riscati sa-l demolati si sa va incadrati in prevederile CU;
eu zic sa nu va legati la cap si sa-l obligati pe actualul proprietar sa se ocupe de aceasta problema,care nu este chiar simpla,cum probabil inceraca sa va imbrobodeasca;
SUCCCES si nu e nevoie sa-mi multumiti.
tzuku51 a scris:

regula este sa fie pe spatele blocului si pe aceeasi verticala cu balcoanele de la etajele superioare;

Nu exista prevedere legala imperativa care sa faca distinctie intre pozitia constructiei pentru care se solicita autorizarea
Imobilul nostru are 4 scari,fiind in forma de potcoava cu o curte interioara .Imobilul a fost initial proiectat astfel incat intre scari exista initial joc de balcoane,2 scari neavand balcoane de la parter la et 4 ,de la etajul 5 la 10 existand balcoane si invers la celelalte 2 scari
De-a lungul timpului, in special proprietarii de la parter, pentru a indeparta parcarea pana in geam a masinilor cat si adapostirea oamenilor strazi ,au solicitat si au primit acordul autoritati locale pentru executarea de balcoane la ecartamentul proiectului initial
Vorbiti de releveu. Balconul apare in documentatia cadastrala? Apartamentul este inregistrat in cartea funciara in forma reala(este intabulat)? Daca da, nu va mai trebuie Autorizatie de construire.
doina_manuela, utilizator
doina_manuela a scris:

Balconul apare in documentatia cadastrala?

Daca modificarea a fost executata fara acordul asociatiei de proproetar, si fara formalitati legale,pe cale de consecinta nu putea sa fie intabulat