avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate spinean

Activitate spinean

Cum trebuie sa actionez, ce trebuiesa fac? Locuiesc intr-o casa tip duplex, iar vecinul de langa mine a construit mansarda peste etajul 1 al casei, modificand structura de rezistenta a acoperisului si supraincarcand zidul comun, astfei icat acest zid s-a fisurat pe toata lungimea casei. acu mi-eteama sa nu se darame peste noi, mai ales in cazul unui seism.Mentionez ca lucrarile s-au facut fara autorizatie de constructie. Nu am intervenit cu reclamatii la Inspectoratul in Constructii deoarece nu credeam ca zidul comun se va fisura si nici nu vreau sa fac necazuri nimanui, dar nici eu nu vreau sa ma trezesc cu casa in cap. Astept sfaturii si sugestii de la cei care se pricep. Multumesc!
Răspuns la discuția Recalcularea pensiilor militare
Buna ziua!Ma poate lamuri cineva cum se interpreteaza art.8 din Legea 119/2010, respectiv, dupa 01.04.2001 se acorda sporuri la punctul de pensie pentru stagiile de cotizatii in conditii deosebite, speciale si alte conditii?
Răspuns la discuția Recalcularea pensiilor militare
Reiau intrebarile:1) care este punctajul mediu anual pe perioada studiilor militare? 2)se acorda spor la puncte pe perioada lucrata in conditii deosebite, speciale si alte conditii dupa 01.04.2001? 3)se acorda spor la pensiile militare pentru contributia la pensia suplimentara: (doar pana la 01.04.2001 sau pana in prezent, avand in vedere faptul ca se plateste contributia inca de militari conform legii164/2001, dar cu alta denumire)
Buna ziua! Va multumesc,domnisoara Gabriela Pintea pentru raspunsurile promte si la obiect. As vrea sa va mai intreb daca prevederile Ordonantei de Guvern735 pot exceda prevederile legii 19/2000(OG 735 art. 5 paragrf(5) in perioada 01.04.2001-01.08.2007, nu se aplica plafonarea la 3, respectiv 5 puncte) si dacaOrdinul MApN nr.101/23.08.2010 poate acorda drepturi care nu sunt prevazute in legea119/2010 si in HG 735/2010? (ordinul spune ca in perioada studiilor militare se acorda un punct/an)