Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiilor militare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiilor militare

Buna ziua! Va multumesc,domnisoara Gabriela Pintea pentru raspunsurile promte si la obiect. As vrea sa va mai intreb daca prevederile Ordonantei de Guvern735 pot exceda prevederile legii 19/2000(OG 735 art. 5 paragrf(5) in perioada 01.04.2001-01.08.2007, nu se aplica plafonarea la 3, respectiv 5 puncte) si dacaOrdinul MApN nr.101/23.08.2010 poate acorda drepturi care nu sunt prevazute in legea119/2010 si in HG 735/2010? (ordinul spune ca in perioada studiilor militare se acorda un punct/an)
spinean, utilizator
1. Pentru perioada sudiilor, la determinarea punctajului mediu anual se utilizeaza 25% din salariul mediu brut lunar pe economie din perioadele respective.
2. Sporul de 3 luni, 6 luni sau 12 luni prevazut la art. 8 din Legea nr. 119/2010 se adauga stagiului realizat (practic, se aduna la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu, dupa caz).
3. Teoretic, pensie suplimentara n-ar trebui sa primiti decat pana la data de 01.04.2001, conform Legii nr. 19/2000. Legea nr. 119/2010 si HG nr. 735/2010 nu prevad altceva.

:offtopic: Ii rog pe cei implicati in procesul de recalculare a pensiilor militare sa ma contrazica. Raspunsul meu este dat in functie de prevederile Legii nr. 119/2010, ale HG nr. 735/2010 si Legii nr. 19/2000. Poate, in instructiuni, exista prevederi contrare.
Interventie moderator

Stimate domn,

Va rog sa cititi mesajul dvs. de acum, asa cum este el dupa editare, apoi sa cititi raspunsul meu. Dupa ce le cititi, va rog sa-mi spuneti ce intelegeti din aceste mesaje. Sau ce intelege din raspunsul meu orice persoana care acceseaza forumul si citeste si acest topic. Sa raspund eu: nu intelege nimic!

Va rog sa va editati mesajul si sa scrieti din nou intrebarile carora eu le-am raspuns. Pentru a pune noi intrebari, folositi butonul "raspunde". Daca nu va editati mesajul, trebuie sa sterg topicul.

Multumesc,

Gabriela Pintea
Reiau intrebarile:1) care este punctajul mediu anual pe perioada studiilor militare? 2)se acorda spor la puncte pe perioada lucrata in conditii deosebite, speciale si alte conditii dupa 01.04.2001? 3)se acorda spor la pensiile militare pentru contributia la pensia suplimentara: (doar pana la 01.04.2001 sau pana in prezent, avand in vedere faptul ca se plateste contributia inca de militari conform legii164/2001, dar cu alta denumire)
Da, se aplica prevederile Legii nr. 119/2010, ale HG nr. 735/2010 si ale Ordinului nr. 101/2010, intrucat sunt prevederi cu caracter special fata de prevederile Legii nr. 19/2000, care este legea-cadru in sistemul public de pensii.

Nu uitati, totusi, ca Legea nr. 164/2001 nu a fost abrogata si, in continuare, in sistemele militare se stabilesc drepturi de pensie conform acestui act normativ, drepturi care apoi sunt recalculate din oficiu. Acest act normativ urmeaza sa fie abrogat de la 01.01.2011, data intrarii in vigoare a legii privind sistemul unitar de pensii publice.
Buna ziua!Ma poate lamuri cineva cum se interpreteaza art.8 din Legea 119/2010, respectiv, dupa 01.04.2001 se acorda sporuri la punctul de pensie pentru stagiile de cotizatii in conditii deosebite, speciale si alte conditii?