Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... OUG 100/2008 sau OUG 209/2008
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

OUG 100/2008 sau OUG 209/2008

Buna ziua
Am lucrat 25 de ani in GR. I pana la 01.04.2001 si in continuare in GR. Speciala pana la 01.03.2008 cand am iesit la pensie la 51 de ani.
1-Conform OUG 100/2008 sporul de punctaj se acorda in 4 etape in functie de data iesirii la pensie.Unele cunostinte,iesind inaintea mea la pensie,au primit deja marirea.Dar din cate inteleg OUG 100/2008 a fost abrogata prin OUG 209/2008 care spune ca plata sporului se va acorda incepand cu 01 Ianuarie 2009.Care este adevarul ?
2-In Ordonanta se spune ca se iau in calcul anii lucrati in GR I (deci cei pe care i-am lucrat pana in 2001).Nu se spune nimic de cei lucrati in GR Speciala.Care este adevarul ? Cati ani mi se vor lua in calcul ?
3-Calculul am inteles ca se face astfel:
25 ani = 12,5 ani de spor
12,5 ani x 0,5 = 6,25 puncte
6,25 puncte : 30 ani(vechimea completa cf.Legea 3/1977) = 0,20833 puncte
Acest punctaj rezultat se adauga la cel aflat in plata.Este corect calculul ?
4-Ceilalti ani din 2001 pana in 2008 se iau in calcul ? Daca da in ce mod ?
Va multumesc
aecobob, utilizator
In toamna anului 2008 au aparut doua acte normative care reglementau acordarea punctajului suplimentar pentru fiecare an lucrat in grupe de munca sau in conditii speciale ori deosebite, O.U.G. nr. 100/2008 si Legea nr. 218/2008.

Ambele modificau Legea nr. 19/2000. Cele doua acte normative au fost puse in acord prin adoptarea O.U.G. nr. 209/2008. Dispozitiile Legii nr. 19/2000, astfel cum au fost modificate prin O.U.G. nr. 209/2008, intra in vigoare in 01.01.2010.

Pensionarii care au beneficiat de acest punctaj sunt cei care au iesit la pensie anterior intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000. Practic, sunt cei mai in varsta pensionari care au lucrat in grupe, respectiv prima transa, si au "prins" prevederile O.U.G. nr. 100/2008. Ceilalti, printre care si dvs., vor primi acest punctaj pe intreg parcursul anului 2010.

Veti primi punctaj atat pentru perioada lucrata in grupa I de munca, cat si pentru perioada lucrata in conditii speciale.

In privinta calcului, eu as spune sa vedem intai ca sunt in vigoare dispozitiile O.U.G. nr. 209/2008, dupa aceea putem sa calculam.
Dupa data iesirii dvs. la pensie, acest punctaj vi se va calcula in perioada septembrie-decembrie 2010.

Reveniti, poate mai apar noutati intre timp! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
aecobob a scris:

Am lucrat 25 de ani in GR. I pana la 01.04.2001 si in continuare in GR. Speciala pana la 01.03.2008 cand am iesit la pensie la 51 de ani.
1-Conform OUG 100/2008 sporul de punctaj se acorda in 4 etape in functie de data iesirii la pensie.Unele cunostinte,iesind inaintea mea la pensie,au primit deja marirea.Dar din cate inteleg OUG 100/2008 a fost abrogata prin OUG 209/2008 care spune ca plata sporului se va acorda incepand cu 01 Ianuarie 2009.Care este adevarul ?
2-In Ordonanta se spune ca se iau in calcul anii lucrati in GR I (deci cei pe care i-am lucrat pana in 2001).Nu se spune nimic de cei lucrati in GR Speciala.Care este adevarul ? Cati ani mi se vor lua in calcul ?
3-Calculul am inteles ca se face astfel:
25 ani = 12,5 ani de spor
12,5 ani x 0,5 = 6,25 puncte
6,25 puncte : 30 ani(vechimea completa cf.Legea 3/1977) = 0,20833 puncte
Acest punctaj rezultat se adauga la cel aflat in plata.Este corect calculul ?

4-Ceilalti ani din 2001 pana in 2008 se iau in calcul ? Daca da in ce mod ?

1. Ati inteles foarte bine modul de calcul al punctajului aferent sporului ce se acorda pentru activitatea desfasurata in grupa I. Mai bine, chiar, decat unii dintre cei care lucreaza efectiv cu programul. :)

2. Am revenit ca sa corectez mesajul de mai sus: anul acesta veti primi acest punctaj iar la anul eventualele diferente. Pentru activitatea desfasurata in conditii speciale anul acesta nu se acorda nimic.

3. Veti primi punctaj suplimentar daca nu ati beneficiat de prevederile Legii nr. 226/2006 si daca punctajul mediu anual a fost calculat in functie de stagiul complet de cotizare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea