Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... OUG 100/2008
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

OUG 100/2008

Persoanele care au lucrat mai putin de 5 ani in grupa I nu beneficiaza de prevederile OUG 100/2008?
Ce act normativ si art. prevede aceasta limitare?
Ordonanta de urgenta nr. 100 din 27/08/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale nu prevede nicio limitare in acest sens si nici Legea de aprobare a acesteia.
In toamna anului 2008 au aparut doua acte normative care reglementau acordarea punctajului suplimentar pentru fiecare an lucrat in grupe de munca sau in conditii speciale ori deosebite, O.U.G. nr. 100/2008 si Legea nr. 218/2008.

Ambele modificau Legea nr. 19/2000. Cele doua acte normative au fost puse in acord prin adoptarea O.U.G. nr. 209/2008.
Acest act normativ, care se aplica in prezent, nu contine nicio prevedere limitativa in sensul celor aratate de dvs.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Nici eu nu am gasit nici o astfel de prevedere limitativa.
Informatia referitoare la limitarea aplicarii OUG 100/2008 am gasit-o la adresa:

[ link extern ] -
grupe-de-munca-i-si-a-ii-a~ni504t

" AVOCATUL POPORULUI
Drepturi de pensie dupa fostele grupe de munca I si a II-a
DATA PUBLICARII: 07/10/2008
...............................................................................................................................
O intrebare frecvent adresata biroului nostru de catre pensionari este legata de
prevederile O.U.G. nr. 100/2008 si de categoriile de beneficiari.
...............................................................................................................................
Astfel, sint considerati beneficiari ai prezentei ordonante persoanele care pina la
data de 01.04.2001 au lucrat cel putin 5 ani
in fostele grupe I si/sau a II-a si care
s-au pensionat atit in baza legislatiei anterioare, cit si in baza prevederilor Legii nr.
Prezentul act normativ completeaza Legea nr. 19/2000 in sensul ca pentru sporul
acordat pentru vechimea realizata in cele doua grupe de munca, respectiv I si
a II-a de munca, se acorda un punctaj anual, dupa cum urmeaza:
* 0,50 pentru fiecare an de spor obtinut in grupa I de munca;
* 0,25 pentru fiecare an de spor in cazul grupei a II-a de munca.
.................................................................................................................................
Totodata, asa cum sustine si C.N.P.A.S, nu vor fi considerate beneficiare ale
prezentei ordonante: persoanele care au lucrat mai putin de 5 ani in grupa I si/ sau
a II-a de munca
potrivit legislatiei anterioare Legii nr. 19/2000; persoanele
pensionate anterior datei de 01.04.2001 pentru care la deschiderea drepturilor
de pensie s-au aplicat prevederi mai avantajoase referitoare la vechimea in munca,
prevazute de actele normative in vigoare la data pensionarii (de ex., H.G. 267/1990,
H.G. 610/1990, H.G. 407/1990 etc.); .......................................................................
.................................................................................................................................
Paula IEKEL, expert, Biroul teritorial Iasi, Institutia Avocatul Poporului "

Unde a gasit totusi d-na expert de la Biroul teritorial Iasi, Institutia Avocatul Poporului
aceasta prevedere, pe care o prezinta pensionarilor care cer lamuriri?
N-ati subliniat esentialul: "...asa cum sustine si C.N.P.A.S..." De regula, CNPAS sustine anumite... puncte de vedere prin adrese.

Ce sa mai spun? O adresa "bate" un act normativ! Si reprezentantul Biroului teritorial Iasi al Institutiei Avocatului Poporului este de aceeasi parere! :stunned:

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
zet_alina a scris:

Nici eu nu am gasit nici o astfel de prevedere limitativa.
Informatia referitoare la limitarea aplicarii OUG 100/2008 am gasit-o la adresa

" AVOCATUL POPORULUI
Drepturi de pensie dupa fostele grupe de munca I si a II-a
DATA PUBLICARII: 07/10/2008
...............................................................................................................................

Doamna, acum vad cand este publicat articolul! In 07. 10.2008 abia intrase in vigoare O.U.G. nr. 100/2008. Am scris mai sus ca O.U.G. nr. 100/2008 a fost modificata prin O.U.G. 209/2008, in decembrie 2008.

Cat despre opiniile Casei Nationale de Pensii, ele raman niste... hartii fara nicio intrebuintare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic