Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie gr 1 si 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie gr 1 si 2

Am lucrat in perioada 01.04.1985-01.05.2000 in cadrul Companiei Nationale a Uraniului, sucursala Feldioara Brasov, in domeniul radioactiv, cu activitate de producere a uraniului. Doresc sa-mi explicati va rog care act legal este in actualitate la acest moment pentru recalcularea pensiei in gr 1 si 2 de munca, deoarece dupa o.g 100-2008 ar fi trebuit sa mi se recalculeze pensia in luna iunie 2009, iar dupa Legea ptr modificarea legii 19 trebuia sa mi se recalculeze din Ianuarie 2009. Am 15 ani gr 1 domeniul radioactiv ) si 5,2 ani in gr 2. Activitatea depusa in cadrul acestui domeniu, mi-a distrus in mare parte sanatatea, in prezent avand probleme de sanatate grave. Ce considerati ca ar trebui sa fac pentru a obtine castigarea acestor drepturi. Este reala informatia precum ca cei care au desfasurat activitate in domeniul radioactiv, nu beneficiaza de recalcularea grupelor 1 si 2 ? Cu stima si respect va multumesc.

1. Atat O.U.G. nr. 100/2008 cat si Legea nr. 218/2008 au modificat Legea nr. 19/2000. In prezent se aplica O.U.G. nr. 209/2008, care a modificat ambele acte normative.

2. Daca perioada in care ati lucrat in grupa II de munca este trecuta in carnetul de munca, veti primi anul acesta punctajul aferent stagiului realizat in grupa. Nu aveti de ce sa va faceti probleme!

3. O.U.G. nr. 209/2008 nu contine nicio prevedere prin care sa interzica acordarea sporului celor care au desfasurat activitate in domeniul radioactiv.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc, da aveti dreptate, am lucrat 15 ani DIRECT in mediul Radioactiv, in gr 1 conditii deosebite, iar in gr 2 inainte de a ma incadra la respectiva uzina de prelucrare a combustibilului nuclear ptr Centrala Nuclearo electrica Cernavoda. Inca o data va multumesc, voi consulta si O.U.G. nr. 209/2008. Numai bine.... Sper sa mai obtn informatii din acest domeniu.