avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie gr 1 si 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie gr 1 si 2

Am lucrat in perioada 01.04.1985-01.05.2000 in cadrul Companiei Nationale a Uraniului, sucursala Feldioara Brasov, in domeniul radioactiv, cu activitate de producere a uraniului. Doresc sa-mi explicati va rog care act legal este in actualitate la acest moment pentru recalcularea pensiei in gr 1 si 2 de munca, deoarece dupa o.g 100-2008 ar fi trebuit sa mi se recalculeze pensia in luna iunie 2009, iar dupa Legea ptr modificarea legii 19 trebuia sa mi se recalculeze din Ianuarie 2009. Am 15 ani gr 1 domeniul radioactiv ) si 5,2 ani in gr 2. Activitatea depusa in cadrul acestui domeniu, mi-a distrus in mare parte sanatatea, in prezent avand probleme de sanatate grave. Ce considerati ca ar trebui sa fac pentru a obtine castigarea acestor drepturi. Este reala informatia precum ca cei care au desfasurat activitate in domeniul radioactiv, nu beneficiaza de recalcularea grupelor 1 si 2 ? Cu stima si respect va multumesc.

Cel mai recent răspuns: nelush2103 , utilizator 23:39, 17 Iulie 2009
1. Atat O.U.G. nr. 100/2008 cat si Legea nr. 218/2008 au modificat Legea nr. 19/2000. In prezent se aplica O.U.G. nr. 209/2008, care a modificat ambele acte normative.

2. Daca perioada in care ati lucrat in grupa II de munca este trecuta in carnetul de munca, veti primi anul acesta punctajul aferent stagiului realizat in grupa. Nu aveti de ce sa va faceti probleme!

3. O.U.G. nr. 209/2008 nu contine nicio prevedere prin care sa interzica acordarea sporului celor care au desfasurat activitate in domeniul radioactiv.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Ultima modificare: Vineri, 17 Iulie 2009
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc, da aveti dreptate, am lucrat 15 ani DIRECT in mediul Radioactiv, in gr 1 conditii deosebite, iar in gr 2 inainte de a ma incadra la respectiva uzina de prelucrare a combustibilului nuclear ptr Centrala Nuclearo electrica Cernavoda. Inca o data va multumesc, voi consulta si O.U.G. nr. 209/2008. Numai bine.... Sper sa mai obtn informatii din acest domeniu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lege pensie nelush2103 nelush2103 Am si eu o intrebare, care lege este operabila la acest in vederea recalcularii grupelor de pensie, caci nu mai pricep nimic cu atatea modificari legislative, ... (vezi toată discuția)
Oug 100/2008 sau oug 209/2008 aecobob aecobob Buna ziua Am lucrat 25 de ani in GR. I pana la 01.04.2001 si in continuare in GR. Speciala pana la 01.03.2008 cand am iesit la pensie la 51 de ani. 1-Conform ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca dion dion In legea 263 este prevazuta acordarea unui spor de 50% pentru cei pensionati in grupa 1 inainte de sept 2008 Eu m-am pensionat in feb 2009 si nu am beneficiat ... (vezi toată discuția)