Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este procedura de recalculare a pensiilor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este procedura de recalculare a pensiilor militare?

Conform legii 119/2010 si a HG 735/2010 pentru recalcularea pensiilor stabilite potrivit Legii 119/2010 nu gasesc metoda efectiva de recalculare a pensiei!
Potrivit art. 3, alin. (1) din Legea nr. 119/2010, pensiile se recalculeaza conform algoritmului de calcul utilizat de Legea nr. 19/2000, respectiv cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual cu valoarea unui punct de pensie (art. 76 si urm. din Legea nr. 19/2000).

Art. 3 -Legea nr. 119/2010
(1) Pensiile prevazute la art. 1, stabilite potrivit prevederilor legilor cu caracter special, cuvenite sau aflate in plata, se recalculeaza prin determinarea punctajului mediu anual si a cuantumului fiecarei pensii, utilizand algoritmul de calcul prevazut de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.