avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este procedura de recalculare a pensiilor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este procedura de recalculare a pensiilor militare?

Conform legii 119/2010 si a HG 735/2010 pentru recalcularea pensiilor stabilite potrivit Legii 119/2010 nu gasesc metoda efectiva de recalculare a pensiei!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:04, 22 Decembrie 2010
Potrivit art. 3, alin. (1) din Legea nr. 119/2010, pensiile se recalculeaza conform algoritmului de calcul utilizat de Legea nr. 19/2000, respectiv cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual cu valoarea unui punct de pensie (art. 76 si urm. din Legea nr. 19/2000).

Art. 3 -Legea nr. 119/2010
(1) Pensiile prevazute la art. 1, stabilite potrivit prevederilor legilor cu caracter special, cuvenite sau aflate in plata, se recalculeaza prin determinarea punctajului mediu anual si a cuantumului fiecarei pensii, utilizand algoritmul de calcul prevazut de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii speciale Manoliu Eugen Manoliu Eugen Buna ziua va rog sa imi precizati urmatoarele: 1-Ce categorii de pensionari se incadreaza la \"PENSII SPECIALE\"; 2-De la ce valoare a pensiilor speciale ... (vezi toată discuția)
Reactualizare pensie politist Pilu Pilu Buna ziua. Nu stiu daca poate sa ma lamureasca cineva, dar incerc, totusi. Am lucrat in militie-politie pana in 2004, cand m-am pensionat conform Legii ... (vezi toată discuția)
Legea pensiilor 19/2000 constantin stan constantin stan In tabelul 4 privind reducerea varstei standard de pensionare pentru grupa I-a de munca nu este prevazut reducerea aferenta pentru anii fara sot( ex. 15, 17,19 ... (vezi toată discuția)