Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea pensiilor 19/2000
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea pensiilor 19/2000

In tabelul 4 privind reducerea varstei standard de pensionare pentru grupa I-a de munca nu este prevazut reducerea aferenta pentru anii fara sot( ex. 15, 17,19 ani lucrati)
Cum se calculeaza anii de reducere aferenti?
1. Stagiul der cotizare in gr.I de munca este dat in ani impliniti.
2. Adica intre 18 ani (impliniti) si 20 de ani (neimpliniti) varsta standard de pensionare se reduce cu 10 ani.
În legea 18/2000 la art. 180 pct (6): În cazul în care prin aplicarea prevederilor alin. (5) rezultă un cuantum al pensiei mai mic decât pensia cuvenită potrivit legislaţiei anterioare, se păstrează cuantumul avantajos.

Adică eu, pensionar militar, dacă cer recalcularea cf. legii 119/2010 pot invoca această prevedere astfel îcât să nu mi se diminueze pensia?
:) Interesanta intrebarea dvs., dar eu zic ca nu va puteti prevala de prevederile art. 180 din Legea nr. 19/2000.

Pe de o parte, art. 180 se refera la pensiile stabilite in sistemul public, pe baza legislatiei anterioare datei intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000, deci nu e cazul pensiilor militare. Pe de alta parte, HG nr. 735/2010 prevede doar ca pensiile din sistemul militar se recalculeaza conform algoritmului prevazut de Legea nr. 19/2000.

In HG nr. 735/2010 nu exista o prevedere finala in sensul ca acest act normativ se completeaza cu prevederile Legii nr. 19/2000. Acolo unde este cazul, HG nr. 735/2010 prevede clar care dispozitii din Legea nr. 19/2000 vor fi avute in vedere la recalcularea pensiilor militare, existand nenumarate derogari de la Legea nr. 19/2000.
Vă mulţumesc!
A mai murit o speranţă...

Dar următoarele:
”...daca prin reaşezarea sistemului de calcul al pensiei ...rezulta un cuantum mai mic al acesteia, statul este obligat sa adopte reglementari similare art. 180 alin. (7) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, ..., si anume sa mentina in plata cuantumul pensiei stabilit potrivit reglementarilor anterior in vigoare daca acesta este mai avantajos.”
care sunt din Decizia Curtii Constitutionale nr. 872/2010 nu pot fi apelate ptr. acelaşi scop? (nediminuarea pensiei militare)
Mihai17, utilizator
E acelasi lucru cu ce a spus dna Gabriela Pintea mai sus.