Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea privind sistemul unitar de pensii publice: plata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea privind sistemul unitar de pensii publice: plata pensiei se suspenda...

va solicit un punct de vedere in legatura cu legea pensiilor unitare,proaspat promulgata.ma intereseaza in mod special art.114-(1),lit b al legii, cum se interpreteaza si care sunt efectele juridice asupra celor aflati in situatia descrisa si cine sunt ei?actualii militari?,cei care beneficiaza de o pensie de serviciu anticipata sau anticipat partiala?eu am iesit la pensie in baza legii 164/2001 cu o pensie anticipat partiala,dupa 28 de ani de munca,asimilati,din care 10 ani civil si 12 ani militar la 41 de ani.ca militar mentionez ca am lucrat in "alte conditii" in intelesul actualei legi a pensiilor.daca legea 164 este abrogata toti cei carora le-a fost adresata sunt acum in afara legii?va multumesc.
Prin aplicarea Legii nr. 119/2010 si a HG nr. 735/2010, pensiile militare au devenit pensii in intelesul Legii nr. 19/2000. Pensiile militare anticipate si pensiile militare anticipate partiale au devenit pensii pentru limita de varsta (art. 1 si art. 2 din Legea nr. 119/2010).

Prin urmare, nu se pune problema suspendarii platii pensiilor celor carora li s-au deschis drepturile de pensie anticipata sau anticipata partiala conform Legii nr. 164/2001.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
multumesc.
1. deci urmeaza sa mi se recalculeze pensia conform noii legi? ce se intampla cu HG 735/2010 care este suspendata/anulata si daca isi mai produce efecte?sau a fost inclusa in actuala lege a pensiilor?
2. as vrea sa ma mai lamuriti asupra altui aspect.cumulul pensiei cu salariul.stiam ca nu se pot cumula daca lucrezi intr-o institutie bugetara.acum vad ca se extinde si catre sistemul privat.deci trebuie sa optez pt una din cele doua?pensie sau remuneratie?
1. Pensia militara se recalculeaza conform HG 735/2010, nu conform legii privind sistemul unitar de pensii publice.
Procesul de recalculare a pensiilor militare continua.
O hotarare de guvern nu poate fi inclusa intr-o lege.

2. Nu trebuie sa optati intre pensie si salariu. Asa cum am scris in mesajul anterior, pensia dvs. anticipata partiala a devenit pensie pentru limita de varsta. Un beneficiar de pensie pentru limita de varsta poate cumula nelimitat pensia cu alte venituri, in sistemul privat.
multumesc