avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1860 soluții astăzi
Forum Activitate laidy dy

Activitate laidy dy

Răspuns la discuția pensie partial anticipata
Multumesc foarte mult pentru raspunsul acordat.Tatalui meu i ati fost de mare ajutor
Buna ziua,
Tatal meu beneficiaza de o pensie partial anticipata(01.10.2008 data depunerii dosarului-08.01.2009 sosirea deciziei) avand o penalizare de 34 de luni din 52 de luni,data cand trebuia sa iasa la pensia de drept.
Cand va beneficia de pensia de drept:dupa 34 de luni( cele penalizate) sau dupa 52 de luni ,intrucat un an si 6 luni sunt conditii speciale si au fost scazute din cele 52 de luni.
O alta intrebare este : la pensia anticipata se aplica indemnizarile ulterioare iesirii la pensie ?
Răspuns la discuția indemnizatie somaj
Multumesc mult pentru raspunsul dat.Si eu imi doresc sa nu fie nevoie de concediul medical:D
Buna seara,
In primul rand vreau sa va multumesc cu privire la raspunsul oferit de dumneavoastra ,referitor la acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului.
Dupa cum bine stiti sunt angajata cu contract de munca determinat si in data de 04.04.2009 se va inchiea CIM(data angajarii fiind in 04.04.2007).
In perioada ramasa de aproximativ trei luni daca voi fi nevoita sa intru in concediul medical de o saptamana ,o luna sau doua din motive de sanatate(eu avand probleme cu sarcina)voi mai beneficia de indemnizatie de somaj la data expirarii CIM,urmanad apoi ca din somaj sa intru in cresterea copilului?
Buna seara.Sunt insarcinata in 3 luni,din data de 04.04.2007 am fost angajata cu contract individual de munca pe o perioada determinata de 2 ani.In data de 04.04.2009 o sa mi inceteze CIM si apoi o sa intru in somaj pana la nastere,precizez ca voi naste pe data de 8 august.Intrebarea mea este: voi beneficia de indemnizatie de crestere a copilului daca o perioada de 4-5 luni sunt in somaj