Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie somaj

Buna seara,
In primul rand vreau sa va multumesc cu privire la raspunsul oferit de dumneavoastra ,referitor la acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului.
Dupa cum bine stiti sunt angajata cu contract de munca determinat si in data de 04.04.2009 se va inchiea CIM(data angajarii fiind in 04.04.2007).
In perioada ramasa de aproximativ trei luni daca voi fi nevoita sa intru in concediul medical de o saptamana ,o luna sau doua din motive de sanatate(eu avand probleme cu sarcina)voi mai beneficia de indemnizatie de somaj la data expirarii CIM,urmanad apoi ca din somaj sa intru in cresterea copilului?
Chiar daca dumneavoastra din motive de sanatate o sa fiti nevoita sa beneficiati de concediul medical, acest lucru nu va influenteaza in ceea ce priveste indemnizatia de somaj si concediul pentru cresterea copilului. Veti primi atat indemnizatie de somaj dupa incetarea CIM, cat si indemnizatie pentru cresterea copilului.
Va doresc sa aveti sanatate si o sarcina usoara ;)....si poate nu o sa mai fie nevoie de concediu medical.
Multumesc mult pentru raspunsul dat.Si eu imi doresc sa nu fie nevoie de concediul medical:D