avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate addrianispas

Activitate addrianispas

d-l av. Boncu ti-a dat un indiciu foarte bun. oricum, pentru o eventuala actiune in instanta cauta un avocat bun.
multumesc pt raspuns.
clarificare: strada era cu 2 benzi, tiganii erau la 3 metri de trecerea depietoni si cf. art. 100 trebuia sa le dau prioritate daca se aflau in loc marcat, dar ei erau pe strada, la distanta de trecere... politistul a vazut pe cei 3 aproape de mijlocul strazii si eu mergand.. o consider o eroare a agentului care vede de la 100 m.... care ma va consta timp si nervi
- piatra neamt, politia la impartit amenzi.
- la trecerea de pietoni 2 asteapta pe trotuar: dupa ce trecusem de movila de pe strada, vad ca vin de pe o strada din dreapta 3 tigani spre mijlocul trecerii de pietoni spre mijlocul strazii; erau la 5 m. de trecerea de pietoni si am mers mai departe;
- dupa 100 m sunt oprit de un agent (a vazut de la 100 m.) care zice nu am acordat prioritate; solicit pe cei 3: unul confirma de fata cu agentul ca nu erau pe trecerea de pietoni: el zice ca totusi erau in apropiere si in caz de accident se ia in considerare - 135 cu h. 30 zile suspendare; contest verbal ca nu ma incadrez, dar el zice inainte ca sa nu se dea de gol ce e la cap: fiind o inventie si un abuz, nu am semnat PV.si circulam cu dovada (permis la preschimbare): cf. 180 trebuia martor asistent dar era doar colegul lui
Rog ajutor pt. intrebarile de mai jos si eventuale sugestii (depun contestatie):
1. CUM POT DEMONSTRA CA AGENTUL A GRESIT CREZAND CA NU AM DAT PRIORITATE;
2. cum pot demonstra ca cei 3 care au recunoscut ca nu erau pe trecerea de pietoni (nu i-a trecut in PV)
2. poate fi martor asistent colegul lui?