avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate 2ntz

Activitate 2ntz

Buna ziua
Daca un autoturism care are atasat un panou publicitar foloseste ca fundal sonor (boxa exterioara) muzica, are nevoie de vreun fel de autorizatie sau trebuie platita vreo taxa? Ce si unde?
Dar daca se foloseste muzica clasica? Din ce stiu operele clasice pot fi folosite fara niciun fel de drepturi de autor.. sau ceva de genul acesta.
Dar daca se foloseste un post de radio local?
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Am primit o instiintare impreuna cu niste amenintari pentru...
"Avand in vedere starea necorespuznatoare in care se prezinta imobilul dv. situatia care impune executarea unor lucrari de reparatii/intretinere/consolidare/imprejmuire/iginizare/salubrizare (dupa caz) va instiintam ca in termen de 15 zile de la data comunicarii prezentei, sa ne aduceti la cunostinta demersruile intreprinse pentru remedierea situatiei."
Acum, care este situatia, nu as putea decat sa ghicesc, pentru ca nu scrie nicaieri ce se doreste.
La fel cum nu scrie nici numele agentului care a preadt instiintarea cu amenintari.
Insa, scrie contraventiile care se aplica in cazul nerespectarii.

Ideea este in felul urmator.
Blocul, este de al statului. In bloc, exista doar 2 proprietari, restul locuiesc in chirie. Nu exista alte lucrari de reparare fatadei incepute, nici de celalalt proprietar, nici de administratorul imobilului.
Blocul nu are bulina, deci singura problema, dupa parerea mea este tencuaiala.
Pe aceeasi strada mai sunt 4-5 blocuri in aceeasi situatie. Nicaieri nu s-au facut reparatii de niciun fel.

Cat de serioasa este aceasta instiintare si ce se poate face?
Multumesc
Răspuns la discuția Simboluri nationale in sigla
Un raspuns complex, dar totusi departe de intrebarea mea.
Pentru a evita o neintelegere privind semantica cuvintelor, voi incerca un exemplu.
O societate comerciala, fara emblema sau marca inregistrata, foloseste in materialele de prezentare, un simbol grafic care poate fi confundat cu emblema/marca/sigla (ce o fi) a unei institutii publice.
Cine ar trebui sa se autosesizeze si care ar putea fi sanctiunea?
Multumesc
Răspuns la discuția Simboluri nationale in sigla
Referitor la nume, am inteles, dar sigla? Daca aceasta nu este inregistrata la OSIM (banuiesc ca acolo s-ar fi sesizat ei daca era ceva in neregula)?
Ce organe ar trebui sa se auto/sesizeze si care ar fi putea fi sanctiunea?
Multumesc
Imi amintesc ca era o lege (daca nu gresesc) care facea referire la interzicerea folosirii simbolurilor nationale sau abreverilor institutiilor publice etc.
As fi recunoscator daca ma poate ajuta cineva cu numarul/titlul acestei legi (daca exista)
Multumesc
Am tot cautat o lista cu codurile caen care nu necesita niciun fel de autorizatie, si singurul lucru pe care l-am gasit a fost o lista cu niste activitati insa codurile caen nu sunt actualizate.
Ma gandesc totusi ca acea lista a fost creata in baza a ceva. Corect? In baza a ce? Unde as putea gasi detaliile acestea? Ce autorizatii are nevoie un cod caen pentru a functiona. Exista asa ceva pe undeva?

Sau va rog macar sa imi spuneti daca vreunul din aceste coduri caen necesita vreun fel de autorizatie. Mentionez ca niciuna din activitati nu se desfasoara la sediu, ci doar la sediul clientilor.

Am rugamintea ca acei care raspund la topic si totusi nu au un raspuns consistent sau lamuritor (care sa raspunda la intrebare), sa se abtina.
Multumesc anticipat

016 Activități auxiliare agriculturii si activități după recoltare
0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
433 Lucrări de finisare
4331 Lucrări de ipsoserie
4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
4339 Alte lucrări de finisare
439 Alte lucrări speciale de construcții
4391 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
461 Activități de intermediere în comerțul cu ridicata
4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu
semifabricate
4612 Intermedieri în comerțul cu combustibili, minereuri, metale și produse chimice pentru industrie
4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
4615 Intermedieri în comerțul cu mobilă, articole de menaj și de fierărie
4616 Intermedieri în comerțul cu textile, confecții din blană, încălțăminte și articole din piele
3
4617 Intermedieri în comerțul cu produse alimentare, bauturi și tutun
4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
581 Activități de editare a cărților, ziarelor, revistelor și alte activități de editare
5811 Activități de editare a cărților
5812 Activități de editarea de ghiduri, compendii, liste de adrese și similare
5813 Activități de editare a ziarelor
5814 Activități de editare a revistelor și periodicelor
5819 Alte activități de editare
620 Activități de servicii in tehnologia informației
6201 Activități de realizare a soft-ului la comandă ( software orientat client )
6202 Activități de consultanta in tehnologia informației
6203 Activități de management ( gestiune și exploatare ) a mijloacelor de calcul
6209 Alte activități de servicii privind tehnologia informației
631 Activități ale portalurilor web, prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
6312 Activități ale portalurilor web
683 Activități imobiliare pe baza de comision sau contract
6831 Agenții imobiliare
6832 Administrarea imobilelor pe baza de comision sau contract
731 Publicitate
7311 Activități ale agențiilor de publicitate
732 Activități de studiere a pieței si de sondare a opiniei publice
7320 Activități de studiere a pieței și de sondare a opiniei publice
813 Activități de întreținere peisagistică
8130 Activități de întreținere peisagistică
4
821 Activități de secretariat și servicii suport
8211 Activități combinate de secretariat
8219 Activități de fotocopiere, de pregătire a documentelor și alte activități specializate de secretariat
822 Activități ale centrelor de intermediere telefonică ( call center )
8220 Activități ale centrelor de intermediere telefonică ( call center )
823 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
960 Alte activități de servicii
9603 Activități de pompe funebre și similare
9609 Alte activități de servicii n.c.a
Care este baza si forma legala, cat si forma de contabilitate pentru aceasta situatia:

O platforma online care intermediaza niste plati de la persoana x - catre persoana y, oprind un comision.
Plata se face online, in contul platformei, si se elibereaza catre persoana y cand se atinge un prag.

Cum se justifica banii platiti persoanei y?
Ce cod caen ar trebui pentru aceasta activitate? Care nu este chiar o intermediere, cat este un serviciu prestat prin platforma online.

Multumesc
Care este baza si forma legala, cat si forma de contabilitate pentru aceasta situatia:

O platforma online care intermediaza niste plati de la persoana x - catre persoana y, oprind un comision.
Plata se face online, in contul platformei, si se elibereaza catre persoana y cand se atinge un prag.

Cum se justifica banii platiti persoanei y?
Ce cod caen ar trebui pentru aceasta activitate? Care nu este chiar o intermediere, cat este un serviciu prestat prin platforma online.

Multumesc
Buna ziua,
Am cautat pe internet insa nu am reusit sa gasesc nicio prevedere legala privind citirea/verificare recipisei dupa depunerea declaratiilor, etc.
Ma puteti ajuta cu un articol, punct, paragraf din lege?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția infiintare federatie
multumesc pt raspuns, asta am inteles si eu.
dar acum va intreb, in cele 2 cluburi infiintate in cele 2 judete diferite, trebuie sa am activitate pana la unirea si infiintarea federatiei sau le pot crea iar dupa 1 luna maxim pot infiinta federatia?