avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate ancutzyca

Activitate ancutzyca

Buna ziua,

Am vazut in presa o serie de stiri conform carora 15 ianuarie este data limita pana la care poate fi incheiata o polita de asigurare a locuintei, in caz contrar poti risca sa fi amendat cu pana la 500 lei.

As dori sa stiu unde anume in lege sau in normele de aplicare este precizat acest termen? Multumesc .
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns, cred ca am inteles care indicator ma intereseaza. De ex in camera imi indica 657. Problema este ca, uitandu-ma la baie si bucatarie, vad ca acest indicator arata 0(aici tin mereu caloriferul inchis).Este normal?Voi transmite valoarea 0 in acest caz, catre cei care prelucreaza datele?

Multumesc. O zi buna!
Buna ziua,

As fi interesata de modalitate de citire a consumului intregistrat de un repartitor de caldura marca Techem. Nu am fost acasa la momentul la care persoana avizata a venit sa faca citirile, astfel ca trebuie sa le comunic consumul la telefon sau prin email. Locuiesc cu chirie si e prima oara cand am repartitoare, astfel ca nu sunt familiarizata cu citirea lor: din ce vad, pe ecran se afiseaza consecutiv 4 numere(unul din ele am inteles ca este seria repartitorului), insa celelalte 3 nu stiu ce semnifica. As dori sa aflu care dintre ele reprezinta consumul lunar pe care ar trebui sa il comunic firmei care se ocupa de calcularea costurilor?

Multumesc.