avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Pana cand se incheie asigurarea obligatorie a ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Pana cand se incheie asigurarea obligatorie a locuintelor?

Buna ziua,

Am vazut in presa o serie de stiri conform carora 15 ianuarie este data limita pana la care poate fi incheiata o polita de asigurare a locuintei, in caz contrar poti risca sa fi amendat cu pana la 500 lei.

As dori sa stiu unde anume in lege sau in normele de aplicare este precizat acest termen? Multumesc .
Cel mai recent răspuns: ContSters174925 , utilizator 10:38, 8 Decembrie 2010
Nici in legea 260/2008 nu este un termen bine definit dar se pare ca este vorba de 15 ianuarie 2011.
conform legislatiei asigurarea obligatorie a locuintei trebuie incheiata in maxim 6 luni de la publicarea legii in Monitorul Oficial...in cazul de fata data limita este 14 ianuarie 2011

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurari obligatorii case si apartamente urtimudo urtimudo De cind intra in vigoare obligativitatea asigurari caselor si apartamentelor (vezi toată discuția)
Asigurarea obligatorie a locuintelor fcostea fcostea Buna ziua, As dori sa stiu care este legea care reglementeaza asigurarea obligatorie a locuintelor; este obligatorie asigurarea atat in mediul rural cat si ... (vezi toată discuția)
Asigurare locuinte radu68 radu68 ptr asigurarea obligatorie a locuintei este un termen limita stabilit? multumesc anticipat (vezi toată discuția)