avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina Chelaru

Activitate Cristina Chelaru

Buna ziua,

In 17.07.2016 fetita mea implineste 1 an iar eu m-am intors la munca in 15.06.2016, am optat pentru 1 an dar as vrea sa imi pelungesc la 2 ani. Se mai poate din moment ce m-am intors la munca?
Buna ziua!
Va rog frumos sa imi spuneti daca ma incadrez in prevederile acestei legi: am contractat un credit de nevoi personale cu ipoteca in franci elvetieni si am fost executata silit de catre banca in 2012. Desigur ca am si poprire pe salariu pentru diferenta intre pretul cu care s-a vandut apartamentul si valoarea creditului.
As dori sa stiu daca astfel de credit intra sub incidenta acestei legi si astfel sa scap de poprirea pe salariu.
Multumesc!
Cumnata mea are doi copii cu handicap grav si cu drept la asistent personal, cel mare in februarie implineste 18 ani, iar cel mic in iunie implneste 14 ani. Au o indemnizatie pe luna dar nu au asistent personal si as dori sa stiu daca poate fi cumnatul meu , iar daca nu cine poate fi? De ce va intreb, pentru ca am citit in legea 448/2006 dar nu prea am inteles daca au dreptul la amandoua iar cineva de la primaria din Baia Mare mi-a zis ca poate opta ori pentru indemnizatia copiilor, ori pentru asistent personal nu amandoua.